Možnost znižanja pokojnin je omenjal zunanji minister in prvak stranke upokojencev DeSUS Karl Erjavec. »Imamo informacije, ki jih je dal Karl Erjavec, ki je v tem trenutku še v vladi, da v koaliciji v neformalnih pogovorih razpravljajo o znižanju pokojnin,« je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedala Izvršna sekretarka pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lučka Böhm.

Prizadeti so zlasti tisti z najnižjimi pokojninami

Ob tem je opozorila, da se prvič govori o znižanju, ne le o neusklajevanju pokojnin.

Vodstvo stranke DeSUS sicer danes na sestanku razpravlja o proračunu za leto 2014 z vidika groženj nižanja pokojnin.

Böhmova je povedala, da so imeli v ZSSS že v pogajanjih za pokojninsko reformo cilj dostojne pokojnine, saj so ocenili, da so te padle na raven, ki ni več dostojna. Kot je dodala, v pokojninskem sistemu ni več varstvenega dodatka, kar pomeni, da so prizadeti zlasti tisti z najnižjimi pokojninami.

Povprečna starostna pokojnina julija znašala okoli 617 evrov

»Revščina je najpogostejša prav v enočlanskih upokojenskih gospodinjstvih. Razmišljati o dodatnem znižanju pokojnin je nedostojno,« je dejala.

Julija letos je povprečna starostna pokojnina znašala okoli 617 evrov, povprečna pokojnina (vključno še z invalidskimi in družinskimi) pa 564 evrov. Do 500 evrov pokojnine prejema 28,5 odstotka upokojencev, do 1000 evrov pa skoraj 90 odstotkov upokojencev, je navedla Böhmova.

Sporočajo stališče Sindikata upokojencev Slovenije, da se bo morebitnemu znižanju pokojnin »uprl z vsemi sredstvi«, pri čemer računa na podporo ostalih sindikatov pri ZSSS in tudi vstajniških gibanj.

Vlada ujeta v past fiskalne konsolidacije

Izvršni sekretar pri ZSSS Goran Lukić meni, da se je vlada »ujela v past fiskalne konsolidacije«. Na eni strani ima »direktivo« Evropske komisije o znižanju čezmernega primanjkljaja, na drugi se zato znižujejo investicije, posledično število delovnih mest in priliv v blagajne, zato je treba zmanjševati pravice, je dejal.

Po njegovem mnenju bi se bilo treba usmeriti v oblikovanje učinkovite industrijske politike s konkretnimi ukrepi ter ustvarjanje okolja, v katerem se bo zaposlovalo tudi starejše. Če bo šla politika naprej po poti fiskalne konsolidacije, bo »vsako leto, vsaka pomlad, vsaka jesen prinesla novo rundo rezanja socialne države«, opozarja Lukić.

»Poseg v socialne pravice bo velika napaka«

Predsednik ZSSS Dušan Semolič je dejal, da je med upokojenci vse več revščine, prizadel jih je tudi dvig davka na dodano vrednost, manj pravic v zdravstvenem sistemu, ukinitev varstvenega dodatka.

»Vse gre v neko varčevalno histerijo, češ ta varčevalna histerija nas bo rešila. Že dve leti smo priča varčevalni histeriji, ki preprečuje korekcijo poti, po kateri hodi država. Poseg v socialne pravice, če se bo zgodil, bo velika napaka,« je prepričan Semolič.

Glede možnosti, da bi se pokojnine znižale progresivno, v ZSSS pravijo, da nobenega predloga še nimajo, zato se o tem zaenkrat ne opredeljujejo. Sporočajo pa, je dejal Semolič, da bodo proti vsem ukrepom, ki bi znižali standard upokojencev.

Po predlogih delodajalcev tudi ZSSS pripravlja svoj predlog ukrepov za izhod iz krize, ki jih bodo predvidoma predstavili do konca meseca.