Najmanj primeren čas za tovrstne posege

ZSSS ostro nasprotuje temu členu. Semolič ob tem opozarja, da je čas trenutno najmanj primeren za tovrstne posege v plače uprav v državnih podjetjih.

"Prav v njih se stalno pojavljajo grožnje po zniževanju stroškov dela, vedno se ima v mislih gradnjo konkurenčnost družbe z zniževanjem delavskih plač in se pritiska na odpuščanje delavcev," je dejal in dodal, da ta sloj, ki vodi to politiko, pričakuje zeleno luč, da si lahko izplačujejo plače po mili volji.

Semolič je pojasnil, da so se v obdobju 2012-2013 delavske plače znižale za 2,2 odstotka ter da dve tretjini delavcev prejema plače, ki so pod povprečjem.

"Prav sloj, ki bi bil obdarjen s to določbo zakona, pritiska na minimalno plačo, da ta znižuje konkurenčnost, da uničuje slovensko gospodarstvo," je še opozoril Semolič.

Povprečni bruto prejemki uprav in nadzornih svetov so se zvišali za petino

Izvršni sekretar ZSSS Goran Lukič je spomnil na raziskavo, ki sta jo opravila Združenje nadzornih svetov in družba Deloitte, ki kaže, da so se povprečni bruto prejemki uprav in nadzornih svetov javnih delniških družb od leta 2009 do 2012 zvišali za petino, torej s 388.000 evrov na 470.000 evrov na upravo.

Izpostavil je, da gredo vsi koraki v smer politike dveh svetov, v polarizacijo dohodkovne neenakosti ter da zahteve menedžmenta postajajo vse bolj ostre. Ob tem je postregel s podatkom, da naj bi 832 najbogatejših v Sloveniji živelo zgolj od obresti, dividend in dobička.

Dušan Semočič (Foto: Jaka Gasar)

Tudi med menedžerji razlike

Semolič je priznal, da so tudi med menedžerji razlike. Je pa izpostavil, da se je v prid kapitala zgodilo marsikaj, pravega učinka pa da ni. "Je ta sloj dal ljudem več delovnih mest? Smo bolj konkurenčni?" se je vprašal Semolič in si odgovoril, da se ni zgodilo nič in da je še slabše.

Spomnil je, da dodano vrednost v podjetjih predstavljajo tudi delavci, ne samo menedžerji. Je pa opozoril, da ima mnogo podjetij, ki so v državni lasti, monopolni položaj. "Veliko težje je biti menedžer, kjer si na odprti svetovni sceni globalnega sveta," je opozoril Semolič.

Za nekatere delodajalce nikoli ni pravi čas za dvig delavskih plač

Za nekatere delodajalce po Semoličevem mnenju nikoli ni pravi čas za dvig delavskih plač, nikoli pa ni nepravi čas za dvig plač in nagrad uprav.

V ZSSS upajo, da bodo v času sprejemanja predloga zakona prepričali politike, da ne sprejmejo omenjenega spornega člena. Semolič je poudaril, da mora biti prvenstveni cilj zakona krepitev, izboljšanje upravljanja z državnim premoženjem, ne pa vzpostavljanje pogojev za čimprejšnjo razprodajo državnega premoženja.

Izpostavil je še, naj se v zakonu določi, da v primerih, ko pride do prodaje podjetja, daljše časovno obdobje ne sme priti do odpuščanj. "Sedaj se opušča celo v podjetjih, kjer imajo dobiček," je opozoril.