Shod se bo z nagovori predstavnikov posameznih skupin začel ob 17. uri na Kongresnem trgu in se nadaljeval na Trgu republike je na današnji novinarski konferenci napovedal Peter Petrovčič iz gibanja Vseslovenska ljudska vstaja (VLV).

Široka podpora društev

Shod sicer podpira okoli 20 društev, organizacij in gibanj, med njimi tako sindikalni centrali Pergam in ZSSS, kot tudi Združenje manager Slovenije, pridružujejo se vstajniško gibanje VLV in gibanje za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva, pa tudi nekateri zavodi, denimo Univerzitetni klinični center Ljubljana. Podpora prihaja tudi od kulturnikov, shod namreč podpirata tudi Koordinacija kulturnih organizacij Slovenije in Društvo slovenskih pisateljev.

»Shoda pa ne podpirajo dvoživke, torej vse tiste organizacije in posamezniki, ki so poslovno vpeti v zdravstvo in jim trenutna ureditev odgovarja za osebne in finančne interese, interese lobijev in njihovih žepov ter bančnih računov, posejanih po davčnih oazah,« je poudaril Petrovčič.

Shod bo apolitičen

Izvršni sekretar ZSSS Goran Lukič je izpostavil, da je zdravstvo domena vseh državljanov Slovenije, tako levih kot desnih, zato o številu pričakovanih udeležencev shoda, ki je »nadgradnja vstaje«, raje ne bi govoril. Lukič je zanikal, da gre pri shodu za politično akcijo in dodal, da ministrov, ne bivših ne sedanjih uradno niso vabili.

Legitimna oblika izražanja ljudstva

Shoda organizatorji sicer niso prijavili, a Petrovčič pojasnjuje, da so protestni shodi legitimna oblika izražanja ljudstva.

Iniciativa zdravnikov se predvsem zavzema za transparentno porabo sredstev v zdravstvenem sistemu, socialno pravičen sistem zdravstvenega zavarovanja, široko dostopen javni zdravstveni sistem in za ničelno toleranco korupcije v zdravstvu.

Enakopraven dostop do brezplačnih in kakovostnih zdravstvenih storitev

V sindikatih v zdravstvu Pergam menijo, da morajo imeti prebivalci Slovenije enakopraven dostop do brezplačnih in kakovostnih zdravstvenih storitev, kar je moč zagotoviti samo z učinkovitim, dobro organiziranim ter stabilno financiranim sistemom javnega zdravstva, so zapisali v sporočilu za javnost.

Poudarjajo, da zdravstvena politika že vrsto let ne rešuje številnih težav, s katerimi se sooča slovensko zdravstvo. Zato je po njihovem mnenju nujno, da se opozorila in ponujene rešitve civilne družbe, strokovnih združenj in socialnih partnerjev vključijo v pripravo nove zakonodaje. Pričakujejo, da bodo opozorila in zahteve Iniciative zdravnikov naletele na odprta ušesa pri snovalcih zdravstvene politike.

Ministrstvo za delo odgovarja ZSSS: Socialni partnerji so spremembe obravnavali

Na ministrstvu za delo v zvezi z očitki ZSSS, da glede posegov v določene socialne transferje ni bilo dogovora s socialnimi partnerji, poudarjajo, da se vsebina interventnega zakona nanaša na ukrepe, ki so jih socialni parterji v okviru Ekonomsko socialnega sveta (ESS) že obravnavali. To tematiko pa bo ESS obravnaval tudi v petek.

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) poziva vlado, naj razveljavi v petek sprejete sklepe o znižanju nadomestil za brezposelne ter o omejevanju ciljne skupine brezposelnih za vključitev v javna dela le na dolgotrajno brezposelne osebe. Ob tem zahtevajo, da vlada o sklepih opravi temeljito razpravo in posvetovanje s socialnimi partnerji.

Na enakem nivoju ohranili vse transferje in socialne pomoči

Z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti do sporočili, da jim je v okviru rebalansa proračuna uspelo ohraniti vse transferje in socialne pomoči na enakem nivoju. Edino, na kar je ministrstvo še pristalo, je znižanje nadomestil za primer brezposelnosti za tri odstotke, predvsem zato, ker v veljavnem proračunu prejšnja vlada zanje ni zagotovila zadostnih sredstev. Najnižjega nadomestila pa ne znižujejo.

Pri omejevanju porodniškega nadomestila na dvakratnik povprečne plače pa gre za še edino pravico znotraj sistema socialne varnosti, ki doslej ni bila navzgor omejena. Ukrep se nanaša na okvirno 100 upravičenk. »Ponovno poudarjamo, da sta bila ukrepa že vsebovana v Nacionalnem razvojnem program in da sta začasna. In z omenjenima ukrepoma nikakor ne posegamo v temelje socialne varnosti,« poudarjajo na ministrstvu.

Zaposlovanje mladih in dolgotrajno brezposelnih

Ob tem so izpostavili, da je bil za večje zaposlovanje mladih sprejet ukrep oprostitev plačila vseh prispevkov delodajalca za obvezna socialna zavarovanja za dve leti v primeru, da bo zaposlil za nedoločen čas brezposelno osebo, mlajšo od 30 let, ki je vsaj en mesec prijavljena v evidenci brezposelnih.

Drugi ukrep, ki ga je sprejela vlada, se nanaša na zaposlovanje dolgotrajno brezposelnih.

Kar zadeva davčno razbremenitev začasnega in občasnega dela upokojencev s 25 odstotkov na tri odstotke pa na ministrstvu pojasnjujejo, da je bilo to nujno, če želijo zagotoviti, da se bo ta oblika dela sploh lahko izvajala. Verjamejo, da so spremembe v interesu mladih in dolgotrajno brezposelnih oseb.