Izvršni sekretar pri ZSSS Andrej Zorko je na na novinarski konferenci v Ljubljani ocenil, da priporočila OECD, ki se nanašajo na spremembe delovne zakonodaje, predstavljajo nedopusten poskus vplivanja na zaključno fazo izjemno težkih pogajanj o reformi trga dela.

Posebej oster je bil sicer do ugotovitve organizacije, da je razlog za segmentacijo trga dela v Sloveniji obseg pravic delavcev. V zvezi z nasvetom glede zmanjšanja ovir pri individualnih odpuščanjih je tako pojasnil, da je le-to v Sloveniji problem le, kadar želi delodajalec kršiti zakon. V tej luči ga preseneča, da OECD kot vzrokov za razlike na trgu dela ne omenja velikega obsega prekernih del in dela na črno.

O predlogu, naj Slovenija skrajša odpovedne roke, pa je Zorko dejal, da v OECD "očitno niso sposobni ugotoviti kaj novega". Zadnji predlog zakona o delovnih razmerjih namreč predvideva skrajšanje odpovednih rokov s sedanjih 120 na največ 60 dni, pri čemer pa se sindikati zaradi težav pri iskanju zaposlitve, ki jih imajo zlasti starejši, zavzemajo za največ 90 dni.

V ZSSS so kritični tudi do priporočil OECD na področju pokojninskega zavarovanja. Izvršna sekretarka Lučka Böhm je prepričana, da ne "držijo vode".

O priporočilu, da mora Slovenija sprejeti bolj ambiciozno reformo za dvig zakonske upokojitvene starosti, je povedala, da z januarjem uveljavljene spremembe bistveno dvigujejo to starost, in sicer zlasti tistim, ki jim ne bo uspelo zbrati 40 let pokojninske dobe. Dejanske upokojitvene starosti bodo tako po njenih besedah povsem primerljive s tistimi v državah EU.

Böhmova: Priporočilo višje finančne nagrade za prostovoljno odlaganje upokojitve je nesmiselno

Zavrnila je tudi priporočilo, da se omeji dostop do predčasnega upokojevanja, ki ga je po njenih besedah lahko napisal le nekdo, ki ne ve, da v naši državi v zadnjih 13 letih tega pojava sploh ni bilo oz. da ga je uvedel šele nedavno sprejeti pokojninski zakon, in sicer z namenom dvigovanja starosti upokojevanja z ekonomskimi spodbudami v obliki malusov in bonusov.

Böhmovi se zdi nesmiselno tudi priporočilo glede uvedbe višje finančne nagrade za prostovoljno odlaganje datuma upokojitve, saj da reforma v tem delu prinaša "presenetljive nagrade".

V zvezi s priporočilom, naj se v formuli za usklajevanje pokojnin da večjo težo inflaciji pa je spomnila, da je bil v ponedeljek sprejet sklep, da se pokojnine zvišajo le za 0,1 odstotka. Pri tem so upoštevali rast plač, če bi namreč inflacijo, bi bila uskladitev precej dražja, je zatrdila.

V OECD so se zapičili tudi v plače v javnem sektorju in v minimalno plačo. Tudi ta priporočila ne temeljijo na realnih podatkih, je prepričana izvršna sekretarka pri ZSSS Andreja Poje.

Izpolnitev priporočil OECD bi vodila v ameriški sistem in zadolženost študentov ob vstopu na trg dela

Kot je opozorila, so se povprečne mesečne bruto plače glede na podatke državnega statističnega urada lani realno znižale tako v javnem kot zasebnem sektorju, in sicer za 3,4 oz. za dva odstotka. To pomeni, da lahko letos kupujemo manj, je dodala in se vprašala, kam naj torej še znižamo plače.

Glede predlagane omejitve rasti minimalne plače oz. njenega neusklajevanja z inflacijo je medtem izpostavila, da imamo v Sloveniji zakon, po katerem se mora minimalna plača vsaj enkrat letno uskladiti z rastjo cen življenjskih potrebščin.

Ob tem jo skrbi, ker minimalna plača v Sloveniji delavcu in njegovi družini kljub temu ne omogoča dostojnega življenja.

Na področju šolstva medtem OECD Sloveniji predlaga vpeljavo šolnin v kombinaciji s študentskimi posojili. Kot je poudaril izvršni sekretar pri ZSSS Goran Lukić organizacija očitno predlaga, da varčevanje v šolstvu, ki smo mu priča, na koncu plačajo študentje.

Izpolnitev priporočil OECD bi po njegovih besedah vodila v nesprejemljiv ameriški sistem, po katerem bi študent na trg dela vstopil zadolžen in bi bil zato prisiljen sprejeti kakršnokoli delo.

V ZSSS so skladno s tem ocenili, da je politika OECD neoliberalna in nestrokovna. Posvarili so, da države, ki se je držijo, beležijo katastrofalne posledice. V Grčiji tako beležijo 26-, v Španiji pa 26,1-odstotno brezposelnost, so navedli. Skladno s tem so organizacijo pozvali, naj začne poslušati ljudi, in sicer državljane EU, ne pa lastnikov kapitala.