Naša bralka nas je obvestila, da je v začetku januarja poslala na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) prošnjo za izračun datuma upokojitve in višine pokojnine. Odgovor je prejela šele sredi maja, torej po več kot štirih mesecih. To pa ni vse. ZPIZ je bralki izračunal zgolj datum upokojitve, glede izračuna višine pokojnine pa zapisal, da ga bo prejela, ko bodo objavljeni valorizacijski količniki za preračun plač in zavarovalnih osnov iz prejšnjih let na raven plač in pokojnin iz leta 2012. V telefonskem pogovoru naj bi ji na ZPIZ tudi »pojasnili«, da njihov računalniški program tudi sicer ne omogoča izračunov višin pokojnine po novem pokojninskem zakonu.

ZPIZ: Preobremenjeni smo z delom

Brane Kokot, vodja oddelka za stike z javnostmi na ZPIZ, nam je povedal, da izračunov o višini pokojnine ne morejo opravljati, vse dokler ne bo ministrica za delo Anja Kopač Mrak v Uradnem listu objavila novih valorizacijskih količnikov. Pojasnil je tudi, da z njihovim programom ni nič narobe, da pa morajo zaradi novega pokojninskega zakona v vse upokojitvene postopke vgraditi nove pogoje za priznavanje pravic. To, kot pravijo, zahteva določen čas, še zlasti zato, ker so jih vmes doleteli še spremembe zakonodaje, pa popravki zakona za uravnoteženje javnih financ (Zujf), pa pritožbe... »V vseh normalnih državah imajo za spremembe zakonodaje na voljo vsaj šest mesecev, mi pa smo imeli le dva tedna. Zakon je bil namreč sprejet sredi lanskega decembra, v veljavo pa je stopil že v začetku leta,« je opozoril Kokot.

Nakopičene delovne zahteve so po besedah Braneta Kokota tudi vzrok, da je treba letos na izračune datuma upokojitve čakati dlje časa. Tistim, ki se bodo upokojili šele čez nekaj let, pa datumov upokojitve sploh ne izračunavajo.

ZPIZ je v prvih štirih mesecih letos prejel 27.245 zahtevkov za informativne izračune, od tega okoli sedem tisoč za izračun višine pokojnine in nekaj več kot 20.000 za datum upokojitve. Število vseh zahtevkov je za deset odstotkov višje kot lani, pri čemer je zanimanje za datum upokojitve poraslo za 45 odstotkov, medtem ko je število prošenj za izračun višine pokojnine manjše za 36 odstotkov. Povprečni čas reševanja zahtevkov za datum upokojitve naj bi znašal 57 dni oziroma 13 dni manj kot lani. Na izračun višine pokojnine, ki pa je možen le po starih predpisih, pa je menda v povprečju treba čakati 65 dni. Na ministrstvu za delo pojasnjujejo, da je izračun valorizacijskih količnikov odvisen od povprečne letne stopnje davka in prispevkov od plač, ki jo v Uradnem listu vsako leto objavi finančni minister. Ker je bil ta objavljen šele 5. aprila, je predpis, ki bo urejal valorizacijske količnike, trenutno še v medresorskem usklajevanju in bo predvidoma objavljen v začetku junija. Ob tem na ministrstvu za delo pravijo, da letošnje leto ni izjema, saj je bil pravilnik o valorizacijskih količnikih tudi lani objavljen šele v drugi polovici junija.

Na vprašanje, zakaj traja postopek tako dolgo, še zlasti če lahko ZPIZ do objave pravilnika odmerja pokojnine le akontativno, torej na podlagi starih podatkov, sta nam ministrstvi skupno odgovorili, da je povprečna letna stopnja davka in prispevkov izračunana na podlagi podatkov o povprečni letni plači, ki jo Statistični urad RS (Surs) objavi v drugi polovici februarja. Nato pa mora finančno ministrstvo v skladu z resolucijo o normativni dejavnosti omenjeni podatek, tako kot vsak izdani akt, objaviti na spletu ter ponuditi zainteresirani javnosti v posvetovanje za vsaj 30 do 60 dni. Na finančnem ministrstvu so zagotovili, da so vse predpisane roke skrajšali na minimum.