Računsko sodišče je revidiralo pravilnost in smotrnost poslovanja pristojnega ministrstva pri vzpostavitvi pogojev za izvajanje dimnikarske službe in nadzoru nad njenim izvajanjem v letih od 2009 do 2011.

Ministrstvo še vedno ni ustrezno opredelilo vsebine del in pravil dimnikarske službe

Tudi v novi reviziji ugotavljajo, da kljub že izvedeni reviziji za obdobje od 2004 do 2006 ministrstvo še vedno ni ustrezno opredelilo vsebine del in pravil dimnikarske službe. Z vsakoletnim spreminjanjem tarifnega sistema je povzročalo zmedo, ustreznosti kalkulativnih elementov cene pa ni preverjalo, ni vzpostavilo in vodilo evidence kurilnih naprav in evidence storitev dimnikarske službe.

Ministrstvo po navedbah računskega sodišča prav tako ni preverjalo, ali izvajalci dimnikarskih storitev sploh izpolnjujejo pogoje za izvajanje te službe in kljub pobudam ni začelo s postopki prenosa ali odvzema koncesij neustreznim izvajalcem. Posledično je zaradi velikega števila pritožb tudi delež izvedenih nadzorov inšpekcijskih služb iz leta v leto manjši in je leta 2011 znašal le še petino prejetih prijav.

Poslovanje ministrstva so na računskem sodišču ocenili kot neuspešno in neučinkovito, za pravilnost poslovanja pa so izrekli negativno mnenje, je poudaril vrhovni državni revizor Samo Jereb.

Židan: Odgovori bodo pripravljeni do 1. julija

Židan je na današnji izredni seji odbora DZ za kmetijstvo in okolje poudaril, da je ministrstvo leta 2012 začelo povečevati nadzor nad koncesionarji in pripravilo naloge za izvajalca evidenc kurilnih naprav. "Zavedamo se, da smo dobili šest popravljalnih ukrepov s strani računskega sodišča, pripravljamo odgovore in akcijski plan delovanja. Odgovori bodo pripravljeni do 1. julija, do 25. julija pa bomo potrebna gradiva posredovali tudi računskemu sodišču," je pojasnil.

Trenutno so v pripravi spremembe uredbe o pregledovanju dimnikarskih naprav ter uredba o oskrbi malih kurilnih naprav. Na ministrstvu proučujejo tudi problematiko dimnikarskih koncesij. Odprto je zlasti vprašanje, ali naj na posameznih koncesijskih območjih podelijo koncesije večjim izvajalcem, kar bi lahko omogočilo večjo konkurenčnost.