Kot so po seji vlade sporočili iz urada vlade za komuniciranje, pomeni novela »odločen boj s sivo ekonomijo na področju gozdarstva«.

25 odstotkov poseka je opravljenega na črno

Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je po seji vlade povedal, da je novela del borbe proti sivi ekonomiji, saj je tudi računsko sodišče ugotovilo, da je 25 odstotkov poseka opravljenega na črno. Zakon bo omogočil, da »lumpom učinkovito stopimo na prste«, je dodal minister.

Tudi sicer bodo po ministrovih besedah več pozornosti namenili sivi ekonomiji, saj bo razprava o tem del rednih sej odbora vlade za gospodarstvo, ki ga Židan kot podpredsednik vlade vodi. Po ocenah je sive ekonomije v Sloveniji tudi do 10 milijard evrov. »Če bi uspeli zajeziti vsaj polovico, bi rešili večino težav te države,« meni minister.

Lesu bi sledili od gozda do kupca

Po predlogu novele bi uvedli t.i. prevoznico za vse gozdno lesne soritmente, ki so naloženi na prevozno sredstvo, s čimer bi zagotavljali sledljivost lesa od gozda do kupca. S prevoznico se skuša tudi preprečiti nezakonito sečnjo v Sloveniji in z njo povezano trgovino.

Podjetja, ki poslujejo zakonito, so po navedbah ministrstva za kmetijstvo in prehrano opozorila, da prevoz gozdnih lesnih sortimenov brez kakršnega koli dokumenta pomeni nelojalno konkurenco, posledično pa ni evidentiran prihodek in ne plačilo ustreznih davščin. Zaradi tega bo prevoznica prispevala tudi k manjšemu izvozu hlodovine, ki se iz leta v leto povečuje, pričakuje ministrstvo.

Kazni od 2000 do 150.000 evrov

Novela predvideva kazni, in sicer od 2000 evrov za posameznike do 150.000 evrov za pravne osebe, posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost, ali samostojne podjetnike posameznike, globi pa bo sledila tudi sankcija odvzema gozdno lesnih sortimentov oz. lesa in lesnih proizvodov.

Novela bi poleg tega uvedla možnost gradnje gozdnih prometnic brez soglasja vseh lastnikov gozdov. Po novem bi se kot dokazilo o pravici graditi po zakonu, ki ureja graditev objektov, štelo upravno overjeno soglasje lastnikov gozdov, ki imajo v lasti več kot dve tretjini površin zemljišč na trasi predvidene gozdne prometnice.

Večji prilivi v državni proračun

V skladu s predlogom bi lahko republiški sklad kmetijskih zemljišč in gozdov z Zavodom za gozdove Slovenije sklenil pogodbo o opravljanju strokovnih nalog v okviru izvajanja nadzora nad koncesijami v gozdovih v lasti države.

Ministrstvo pričakuje, da bo novela pozitivno vplivala na gospodarjenje z gozdovi ter na učinkovitejše ukrepanje v primeru naravnih nesreč. Ob zmanjšanju nezakonite sečnje ter z njo povezanega prometa in trgovine z lesom pa pričakuje tudi večje prilive v državni proračun.

Nezakonita sečnja znašala 1,5 odstotka skupne količine poseka

Kot v predlogu zakona, objavljenem na spletni strani vlade, piše ministrstvo, je po podatkih zavoda za gozdove leta 2011 evidentirana nezakonita sečnja znašala 1,5 odstotka skupne količine poseka, tj. 58.434 kubičnih metrov. Za leto 2010 je zavod za gozdove ugotovil, da je bil evidentiran posek okoli 3,4 milijona kubičnih metrov, realno pa naj bi bilo posekanih okoli 4,6 milijona kubičnih metrov. To ne odstopa veliko od navedb Računskega sodišča RS, ki je na podlagi podatkov Zavoda za gozdove Slovenije, zbranih na podoben način, za leto 2009 zaključilo, da zavod ne evidentira 27,1 odstotka poseka.

Na podlagi teh podatkov ministrstvo sklepa, da je v Sloveniji na letni ravni okrog milijon kubičnih metrov neevidentiranega poseka oz. nezakonite sečnje.