Programski svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) po včerajšnji več kot štiriurni razpravi ni sprejel rebalansa programsko-produkcijskega načrta (PPN) za letošnje leto, ki uredništvom jeseni namenja 1,7 milijona evrov svežih sredstev. Gre za sredstva, ki jih javni radioteleviziji prinaša predvsem nedavna odločitev vlade, da se RTV-prispevek vrne na višino 12,75 evra, kolikor je znašal pred lanskim posegom Janševe ministrske ekipe v financiranje RTVS.

Oddaja s poglobljeno gospodarsko tematiko

»Gre za svež denar, ki je namenjen uredništvom in se mora zato tudi videti oziroma slišati v samem programu. To je zgodovinska priložnost,« je včerajšnjo razpravo o rebalansu PPN za letošnje leto optimistično odprl generalni direktor javnega zavoda Marko Filli. Na Televiziji Slovenija tako med drugim že pripravljajo prenovljeno oddajo Tarča (načrtovani dodatni stroški znašajo 50.000 evrov), ki bo jeseni ob četrtkih nadomestila Poglede Slovenije, in oddajo Točka preloma s poglobljeno gospodarsko tematiko (15.000 evrov), ki so jo nameravali zagnati že lani, vendar se je na koncu zapletlo »zaradi večjega števila nepričakovanih odhodov novinarjev na konkurenčno televizijo in kadrovske stiske pri produkciji rednih dnevnoinformativnih oddaj«. Poleg tega bi se na zaslone vrnila tudi sveža oddaja Knjiga mene briga (17.550 evrov), ki letos zaradi finančnih omejitev ni bila uvrščena v PPN in so zato predvajali zgolj njene ponovitve, podobno velja tudi za oddajo Muzikajeto (35.000 evrov).

Preveč obletnic in nepregleden razrez stroškov

A se je večina svetnikov po predstavitvi rebalansa PPN strinjala, da ta ne prinaša večjih novosti in da je tudi razrez stroškov za določene projekte povsem netransparenten. »Določenih stvari v gradivih ni. Gre za zavajanje in neprimeren PPN, da bi ga sprejeli. Naše pripombe v rebalansu morate upoštevati,« je bil oster svetnik Mitja Štular. Ob tem je bilo med drugim slišati, da gre za neizvirne projekte, ki so vezani predvsem na zaznamovanje posameznih obletnic (85-obletnica Radia Slovenija, 50-obletnica Veselega tobogana, 50-obletnica programa ARS, 120-obletnica Planinske zveze Slovenija...). »Tudi sam sem pokritiziral vsebino načrta, vendar pa revolucionarnih idej od te injekcije ne moremo pričakovati. V uredništvih morda niso bili izvirni, ampak tudi kopali se ne bodo v denarju. Skupno so dobili za 2,4 odstotka več sredstev,« je pojasnil Filli.

Ker o predlogu sveta, da bi o popravljenem rebalansu odločali na naslednji seji, Filli sprva ni želel slišati, saj bi to ustavilo pripravo določenih projektov, poleg tega pa je treba pripraviti že PPN za prihodnje leto, so sejo prekinili za deset minut. Po odmoru pa sta obe strani le našli dogovor, da se seja nadaljuje prihodnji torek, vodstvo pa mora do takrat dopolniti rebalans PPN s finančno specifikacijo oddaj in projektov, iz katerega bo razviden tudi razrez porabe sredstev po enotah RTVS.