»Začeti se moramo resno pogovarjati in bomo videli, kako bomo zadevo zapeljali naprej,« je v izjavi novinarjem povedal Žerjav.

Stopicanje na mestu ne pride v poštev

Kot je pojasnil, tudi sedaj nima »velikega navdušenja« nad vabilom začasne vodje PS Alenke Bratušek na pogovore za oblikovanje projektne vlade. Zagotovil pa je, da se osebno teh pogovorov z njo ne bo udeležil, saj se njegova »zgodba počasi izteka«

Na vprašanje, ali razmišlja podobno kot predsednik SD Igor Lukšič, ki je govoril o vprašanju interpelacije cele vlade, pa je Žerjav odgovoril, da bi bilo malo čudno, če bi sam sebe interpeliral. »V vsakem primeru pa bo treba najti rešitev, saj stopicanje na mestu ne pride v poštev,« je bil jasen.

V zadnjem času veliko neresnic in laži

SLS se sicer sooča tudi z iskanjem novega predsednika, saj Žerjav z marcem zapušča vrh stranke. Za danes popoldne je predviden kolegij vodstva SLS, na katerem bo med drugim potekala razprava tudi o kandidacijskem postopku marčevskega kongresa. V petek je s kandidaturo za predsednika presenetil predsednik panevropskega gibanja Laris Gaiser, medtem ko se minister za kmetijstvo in okolje ter podpredsednik SLS Franc Bogovič glede kandidature še ni odločil.

Žerjav je ob tem najprej izpostavil, da se v zadnjem času govori in piše veliko neresnic, laži. »Mi se bomo že dogovorili, kdo bo naš predsednik in bomo skupaj stali za njim. Ne potrebujemo pa nekoga, ki bi nam ga kdo vsilil, pripeljal in nam ga določil za našega najboljšega predsednika,« je bil oster. Dodal je, da se znajo o novem predsedniku v stranki odločiti sami.

Odzval se je tudi na poročanje nekaterih medijev o njemu v zadnjem času. »Zadeve gredo zelo nizko, prenizko. Ne vem, kam vse skupaj pelje. Na tak način v slovenske politike ne bomo spravili v normalne okvire,« je dejal.

SLS iz vlade odhaja po seji DZ v začetku marca

Glede kadrovskih menjav na ministrstvih po odhodu DL iz vlade pa je odvrnil le, da je to očitno nova kadrovska politika vlade. Pritrdil pa je, da SLS iz vlade odhaja po seji DZ v začetku marca.

Bratuškova je v izjavi novinarjem pojasnila, da je z Žerjavom v petek govorila po telefonu. Povedal ji je, da ne ve, če je on pravi, da se z njo pogovarja. Bratuškova pa mu je pojasnila, da ni časa za čakanje. »Konec koncev imajo podpredsednike stranke. Pomembno je tudi, da o tem, ali se bomo uspeli dogovoriti za oblikovanje projektne vlade, ne odločamo predsedniki in predsednica, ampak organi strank,« je dejala Bratuškova.

Tega, ali lahko pričakujemo odločitev glede projektne vlade še ta teden, ne želi napovedovati. Spomnila pa je, da do predčasnih volitev lahko pridejo na dva načina. Ali predsednik vlade Janez Janša odstopi, kar po besedah Bratuškove »očitno ni alternativa«, ali pa se uspejo dogovoriti za projektno vlado in hkrati določijo termin za predčasne volitve.

Bratuškova si želi odločitve za projektno vlado čim prej, da bi bil že ta teden odločilen, pa »ne bi rekla«, je pojasnila v izjavi novinarjem.