Dijaki in študenti bodo za januarske mesečne vozovnice za javni promet, kot kaže, odšteli od 5 do 15 evrov več, kot so zanje plačevali od septembra letos, ko je ministrstvo za infrastrukturo in prostor uveljavilo nov sistem subvencioniranih vozovnic. Tisti, ki so od svojega doma do kraja šolanja oddaljeni manj kot 60 kilometrov, bodo za mesečno vozovnico po novem namesto 20 odšteli 35 evrov. Dijaki in študenti, ki se izobražujejo v kraju, ki je več kot 60 in manj kot 90 kilometrov oddaljen od kraja bivanja, bodo za mesečno vozovnico namesto 30 plačali 40 evrov, tisti, ki bivajo več kot 90 kilometrov daleč od doma, pa bodo namesto 50 plačali 60 evrov. Februarja pa bodo za iste vozovnice znova plačevali po cenah, ki so veljale od letošnjega septembra do vključno decembra.

Na ministrstvu za infrastrukturo in prostor so krivdo za to cenovno zmedo zvalili na sindikate in njihovo zahtevo za referendum na zakon o izvrševanju proračuna za leto 2013. Direktor javnega podjetja Ljubljanski potniški promet Peter Hrovat je razočaran, ker višje cene januarja ostajajo, čeprav so sindikati svojo referendumsko pobudo že preklicali. Zagotovil je, da se bodo Ljubljanski potniški promet in tudi drugi prevozniki v naslednjih dneh na vse pretege borili, da bodo dijaki in študenti januarja za mesečne vozovnice odšteli toliko kot do zdaj. »Spreminjati moramo ves sistem plačevanja, januarja bodo v našem potniškem centru ponovno dolge vrste, poleg tega pa takšen ukrep zelo bega ljudi,« je Horvat naštel nekaj razlogov, zakaj se ne strinja z januarsko podražitvijo mesečnih vozovnic.

Na ministrstvu so pojasnili, da je januarska višja cena posledica dejstva, da je sprememba posebnega pravilnika o določanju cen subvencioniranega prevoza začela veljati minulo soboto, ko so sindikati umaknili svojo referendumsko pobudo. Zato, pravijo na ministrstvu, »ni bilo mogoče pravočasno zagotoviti prejšnje ravni cen«. A nekdanja generalna direktorica Direktorata za proračun na ministrstvu za finance in sedanja poslanka Pozitivne Slovenije Alenka Bratušek meni drugače. Prepričana je, da bi minister Zvonko Černač lahko v petek, ko so sindikati že napovedali umik referendumske pobude, razveljavil pravilnik. »Poleg tega lahko minister takoj podpiše nov pravilnik,« je prepričana Bratuškova, ki pravi, da to ne bi bilo nič nenavadnega.

Na ministrstvu so v sredini decembra pojasnjevali, da referendumska pobuda ogroža subvencioniranje mesečnih šolskih vozovnic, ker bi zaradi referenduma morali proračun začasno financirati po dvanajstinah. A Bratuškova meni, da začasno izvrševanje proračuna po dvanajstinah načeloma ne bi smelo vplivati na subvencioniranje prevozov. »Če res ne morejo do ustreznega datuma spremeniti pravilnika, potem lahko ministrstvo sklene februarja narediti poračun in šolarjem razliko v ceni upoštevati pri nakupu februarske vozovnice,« je še dodala Bratuškova.

Na januarsko podražitev sta se ostro odzvali tudi dijaška in študentska organizacija, ki od vlade zahtevata vrnitev cen na dosedanjo raven, in sicer do 2. januarja 2013. Če tega ne bo storila, obe organizaciji napovedujeta protest pred parlamentom.