Predsednik združenja Metod Mezek je na današnji novinarski konferenci poudaril, da so ukrepi v splošnem dogovoru za letošnje leto težki med 105 in 115 milijonov evrov. A to so le dodatni ukrepi tistim iz prejšnjih let, s katerimi so se prihodki zdravstvenih zavodov od leta 2009 že znižali za 10 odstotkov, kar pomeni med 250 in 300 milijonov evrov manj denarja.

Vse od takrat se tudi poslabšuje denarni tok, opozarja Mezek. V tem času so bili odhodki zdravstvenih zavodov višji od dohodkov za okrog 87 milijonov evrov. Opozoril je, da se likvidnostni položaj zavodov nevarno poslabšuje, plačilni roki pa se daljšajo. Zaradi zamika plačila dveh mesečnih akontacij v naslednji mesec se bodo po besedah predsednika odbora bolnišnic pri združenju Marjana Ferjanca plačilni roki dobaviteljem dodatno zamaknili za 50 dni, če želijo pravočasno izplačati plače zaposlenim.

Generalni direktor Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Simon Vrhunec je dodal, da so nekateri dobavitelji že zagrozili z zaustavitvijo dobav, določeni so jim že obračunali visoke obresti zaradi zamud.

UKC bo imel po njegovih besedah zaradi ukrepov v splošnem dogovoru za 23 milijonov evrov manj prihodkov. Vrhunec tako napoveduje, da bodo v kliničnem centru izvedli program, ki je bil dogovorjen s pogodbo z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), a programa ne bodo presegli, kot so ga presegali v preteklih letih. To pomeni, da bodo letno obravnavali okoli 3000 bolnikov manj.

Prav tako bodo omejevali stroške dela, kar pomeni manj dela preko rednega delovnega časa. Zaradi tega bo po njegovih napovedih padla kakovost obravnav, ker bo na voljo manj ur za obravnavo bolnikov. Na UKC Ljubljana bodo močno tudi zmanjšali obseg raziskovalne dejavnosti, je napovedal.

Vrhunec tudi pravi, da jim kratkoročno zadolževanje ne bi pomagalo pri finančnih težavah in premostitvi zamud pri plačilih dobaviteljem, ker bi vseeno morali plačati obresti za posojilo. Sicer pa naj bi nekatere bolnišnice in zdravstveni zavodi imeli težave pri najemanju posojil.

Ferjanc, ki je tudi direktor Splošne bolnišnice Celje, pravi, da sedaj še ne zmanjšujejo števila zaposlenih, saj skušajo poslovanje racionalizirati na drugih segmentih. Če pa bodo mogli poseči v število zaposlenih, Ferjanc napoveduje, da se bodo podaljšale čakalne dobe, zmanjšal se bo standard zdravstvene obravnave in poslabšala obravnava bolnikov.

Sicer pa bodo imele nekatere bolnišnice po besedah Mezka težave pri izplačilu plač že v marcu, približno polovica pa jih bo imela takšne težave ob polletju.

Ferjanc meni, da poslabševanje finančnih razmer sedaj še ne predstavlja grožnje za poslabšanje obravnave bolnikov. Ob tem pa opozarja, da se te težave pri obravnavi bolnikov kažejo z določeno zamudo.