Zbor za republiko poudarja, da so pošiljatelji v jedru pisma napadli slovensko vlado, premierja Janšo in reformne ukrepe, ki so jih podprli tudi evropski in svetovni politiki. Med njimi izpostavljajo predsednika evropskega sveta Hermana Van Rompuya, ki je maja lani na obisku v Sloveniji pohvalil, da je vlada na pravi poti in dodal, da so nekateri ukrepi res lahko boleči, a da bodo državi pomagali. Podobno je menil tudi generalni sekretar OECD Angel Gurria.

Protesti ne izražajo duha reformnih prizadevanj, ki jih Slovenija v tem trenutku najbolj potrebuje

V pismu za tujino so v Zboru za republiko spomnili še na sprejetje dveletnega varčevalnega proračuna, kakor tudi na zavrnitev ustavnega sodišča dveh referendumov, ki so ju spoznali za protiustavna. Izpostavili so, da je Slovenija sicer največje krizno leto končala na način, o katerem bi lahko pred letom dni razmišljali le največji optimisti.

V Zboru za republiko menijo, da pismo, poslano v tujino, kakor tudi številni poulični protesti po mestih, ne izražajo duha reformnih prizadevanj, ki jih Slovenija v tem trenutku najbolj potrebuje. Poudarjajo, da protestom ne nasprotujejo, dokler izražanje svobode posameznika ne posega v enako svobodo in pravico drugih, kar se je po njihovem mnenju na protestih dogajalo. »Ekstremistične skupine z desnice, predvsem pa z levice so izkoristile zbiranje ljudi za življenjsko nevarno eskalacijo nasilja,« so zapisali in dodali, da je bilo na protestih 30. novembra lani na Kongresnem trgu nasilje najmočnejše ravno tam, kjer so se pojavljali simboli komunističnega totalitarnega režima - rdeče zvezde na nekdanjih zastavah SFRJ in SRS.

Nizkotna laž in podlo podtikanje

Po mnenju Zbora za republiko je bila raba takšnih simbolov v tem primeru popolnoma nesprejemljiva, saj pomeni »civilizacijski propad družbe nepredvidljivih razsežnosti«. Bolelo jih je zlasti, ker so protestniki politike pošiljali v Barbara rov in na Goli otok. A če so vajeni uničevanja državne simbole tujih držav, jim ni jasno objestno uničevanje lastnih, kakor tudi ne pozivanje k fizičnem uničenju ustanov in posameznikov.

Na osnovi tega v Zboru za republiko v pismu pišejo, da je bila v pismu »zunajparlamentarne opozicije« neresnična trditev, da je policija zapirala mladino, da bi z njo izsiljevala starše. Trditev opišejo kot »nizkotno laž in podlo podtikanje, ki je samo po sebi absurdno«. Po njihovem mnenju so oblasti ukrepale zaradi ogrožanja zdravja, življenja in premoženja državljanov Slovenije. Vendarle pa v Zboru opozarjajo, da protestom ne gre pripisovati prevelikega pomena, saj se je na njih zbralo »manj ljudi, kot je dobil glasov vsakdo od poslancev največje vladne stranke«.

Nasilne spremembe terjajo nedemokratični botri iz ozadja, ne državljani

Izpostavili so še, da niso Slovenci tisti, ki terjajo nasilne spremembe, ampak jih nedemokratični botri iz ozadja, ki si (v njihovem imenu) prizadevajo nasilno ustaviti reformne spremembe vlade, in to brez tega, da bi jih ljudje za to prosili ali pa še manj – pooblastili na volitvah.

Po mnenju Zbora za republiko je pot parlamentarne demokracije edina, ki lahko dolgoročno stabilizira Slovenijo, vsakemu državljanu pa omogoči živeti maksimalno glede na lastne zmožnosti in potrebe. Temeljna smer je po njihovem vrnitev standarda državljanov na najvišjo stopnjo v zgodovino (leta 2008, ko je vlado vodil Janša).