Iz urada vlade za komuniciranje (Ukom) so sporočili, da bodo sindikalno pobudo za referendum o zakonu o izvrševanju proračuna za leto 2013 "neposredno v svojih žepih" občutili predvsem dijaki in študenti ter njihovi starši, saj je ogrožen po njihovih navedbah izjemno dobro sprejet model subvencioniranja javnega prevoza, ki ga je s 1. septembrom uvedlo ministrstvo za infrastrukturo in prostor.

Zaradi razpisa referenduma in posledično začasnega financiranja proračuna po dvanajstinah namreč ministrstvo ne bo imelo dovolj sredstev za izvajanje subvencioniranja mesečnih vozovnic v enaki višini kot doslej, pojasnjujejo na Ukomu. Dodajajo, da bosta zato nujna ukrepa dviga cen za posamezne relacije ter uvedba doplačila za kombinirane vozovnice med medkrajevnim avtobusnim in železniškim potniškim prometom in mestnim potniškim prometom.

Združujeta se prvi in drugi razred oddaljenosti

Da bi ublažilo dvig cen, je tako ministrstvo poiskalo notranje rezerve, deloma pa tudi spremenilo sedanji model subvencioniranja. Združujeta se torej prvi in drugi razred oddaljenosti, kar pomeni, da bo mesečna vozovnica na razdalji do 90 kilometrov stala 35 evrov. Doslej so vozovnice za razdaljo od pet do 60 kilometrov od šole do prebivališča upravičenca stale 20 evrov, za razdaljo več kot 60 do vključno 90 kilometrov pa je bilo treba odšteti 30 evrov.

Dijaki in študenti, ki bodo uveljavljali pravice do kombinirane vozovnice z mestnim potniškim prometom, bodo po novem morali doplačati do 15 evrov. Cena vozovnice za deset voženj, ki je doslej stala 15 evrov, bo po novem stala 10 evrov več. Cena subvencionirane vozovnice v primeru razdalje več kot 90 kilometrov medtem ostaja enaka in znaša 50 evrov.

Na Ukomu ob tem povzemajo navedbe ministrstva, ki "opozarja na nerazumnost blokiranja izvajanja proračuna za leto 2013 zaradi aktivnosti sindikalnih central s področja vzgoje in izobraževanja".

O konkretnih posledicah bodo javnost obveščali po posameznih resorjih

Kot so zapisali, je vlada državljane dolžna podrobneje seznaniti s posledicami neuveljavitve zakona, zato bodo o konkretnih posledicah javnost obveščali po posameznih resorjih.

Ukrep začasnega financiranja proračuna namreč pomeni izvajanje proračuna za leto 2012 po dvanajstinah, pod vprašaj pa postavlja črpanje preko pol milijarde evrov evropskih sredstev za investicije, novo rast in delovna mesta, pojasnjujejo na Ukomu. Po njihovih navedbah med drugim ne bo mogoče zagotoviti dodatnih sredstev za aktivno politiko zaposlovanja, spodbujanje podjetništva in razvoj ter krepitev konkurenčnosti.

Neuveljavitev zakona o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014 bo torej z novim letom imela "občutne finančne posledice za posameznika, ogroža pa tudi načrtovane razvojne ukrepe države", so še sporočili iz Ukoma.