NSi naj bi sicer po zadnjih informacijah, ki prihajajo iz stranke, podprla predlog posebne skupine ustavne komisije DZ glede sprememb referendumske ureditve. Omenjeni predlog med drugim predvideva t. i. zavrnitveni referendum, po katerem je zakon na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina tistih, ki so glasovali veljavno in če hkrati ta večina predstavlja večino vseh volivcev.

Prav tako bo izvršilni odbor obravnaval ravnanje Tonina v DZ 20. decembra. Slednje je namreč tudi po besedah tiskovnega predstavnika NSi Jerneja Vrtovca v stranki vzbudilo različne odzive, med drugim tudi izraze ogorčenja. Tonin je svoje ravnanje sicer pojasnil v pismu, ki ga je v sredo objavil spletni portal Požareport.

V njem je zapisal, da je za omenjeno dopolnilo glasoval zato, ker je želel narediti konec maščevalni politiki. Pri omenjenem dodatku namreč po njegovem mnenju ne gre za vprašanje preživljanja Kučana, ampak za odnos do instituta predsednika republike. Ob tem je sicer dodal, da je prejemanje omenjenega dodatka moralno-etično vprašanje, s katerim se mora soočiti vsak nekdanji predsednik republike.

Po besedah Vrtovca bo izvršilni odbor na seji prihodnji teden v zvezi s tem med drugim poslušal, kaj ima o zadevi povedati Tonin, vse morebitne nadaljnje odločitve pa so odvisne od njegovih odgovorov in razprave. Na vprašanje, ali lahko izvršilni odbor glasuje tudi o tem, da se Tonina razreši z mesta vodje poslanske skupine, pa odgovarja, da je teoretično mogoče tudi to. Po statutu namreč izvršilni odbor stranke na predlog poslanske skupine imenuje in razrešuje vodjo poslanske skupine.

DZ je namreč 20. decembra sprejel novelo zakona o zagotavljanju pogojev za opravljanje funkcije predsednika republike, ki je oklestil nekatere pravice nekdanjih predsednikov republike. Med drugim je bila črtana pravica, da je nekdanji predsednik republike po izteku funkcionarskega nadomestila do smrti upravičen do mesečnega prejemka, ki predstavlja razliko med njegovo plačo oziroma pokojnino in 80 odstotki plače predsednika republike.

A je opozicija pri tem predlagala dopolnilo, po katerem novost ne bo veljala za nazaj in te pravice ne bodo odvzeli edinemu aktualnemu upravičencu te pravice, torej Kučanu. Dopolnilo pa je bilo nato ob pomoči Tonina (pa tudi nekaterih drugih koalicijskih poslancev, ki so se glasovanja vzdržali) izglasovano.