Kot so dodali, Slovenci, ki živijo na Hrvaškem, pozivajo mandatarko za sestavo nove vlade Alenko Bratušek in bodoče koalicijske partnerje, naj ponovno premislijo o odločitvi glede ukinitve urada. Izrazili so tudi pričakovanje, da se bodo oblikovalci nove vlade z njimi posvetovali o vprašanju, ki jih neposredno zadeva.

Občutek večje varnosti in bližine

Izpostavili so »pozitivne in dobre« dosedanje izkušnje s samostojnim uradom znotraj vlade. »Med slovensko manjšino je prevladoval občutek večje varnosti, tudi občutek, da je domovina Slovencem izven njenih meja na tak način bolj prisluhnila in jim bila preprosto bližje kot poprej,« so zapisali v sporočilu za javnost.

Predlagali so, da se »namesto ministrstva za kulturo in civilno družbo ustanovi ministrstvo za kulturo in Slovence v zamejstvu in po svetu«. »Ustrezna in logična bi bila tudi umestitev urada v okvir ministrstva za zunanje zadeve, kar je izkušnja, ki jo iz preteklosti že poznamo«, so še zapisali.

Skrbi o morebitni ukinitvi mesta ministra in urada za Slovence v zamejstvu in po svetu pa so danes izrazili tudi pri Svetovnem slovenskem kongresu (SSK). »Naši rojaki po svetu so in morajo ostati pomembna ter prvorazredna skrb slovenske politike. Zato se kongres pridružuje mnenjem ostalih civilnih organizacij, ki podpirajo obstoječo ureditev,« so sporočili iz SSK.

Pol milijona Slovencev v tujih državah

Odprava funkcije ministra za Slovence po svetu bi po mnenju SSK povzročila najmanj dve negativni spremembi. »Slovenci v zamejstvu in po svetu bi izgubili predstavništvo in neposreden stik s slovensko vlado, poleg tega pa bi to zanje pomenilo korak nazaj v prizadevanjih, da se Slovenija resno zavzema in skrbi za potrebe pol milijona Slovencev po svetu,« so še zatrdili pri SSK.

Morebitna umestitev urada pod kulturno ministrstvo pa bi po mnenju SSK zmanjšala in okrnila dejansko zastopanost in delovanje Slovencev v tujini, ki je »veliko več kot zgolj kulturna dejavnost«.

Zaskrbljenost zaradi namere nastajajoče vladne ekipe v Sloveniji, da ukine položaj ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu, pristojni urad pa pripoji ministrstvu za kulturo, sta v preteklih dneh izrazili tudi obe krovni organizaciji Slovencev v Italiji.