V glavni stavbi UKC Ljubljana, kjer je bilo bolnikom med nedavnim vročinskim valom zelo vroče zaradi težav s klimo, hlajenje zdaj znova deluje. V bolnišnici so nam pojasnili, da je minuli teden začel delovati nov agregat. Optimalno pa bo hlajenje šele, ko bodo zamenjali stare agregate, so dejali. V bolnišnici so sicer ocenili, da bodo lahko nova agregata, ki ju je kupilo ministrstvo za zdravje, montirali šele po koncu hladilne sezone, torej oktobra ali novembra. Takrat so namreč potrebe po hlajenju minimalne, tako da ga montaža ne bo motila.

Tudi v Mariboru nekaj prostorov brez klime

Kot smo že poročali, je še večji problem s temperaturo v nekaterih starejših stavbah UKC Ljubljana, kjer hlajenje še ni urejeno. Tako je na primer v prostorih stare travmatologije (zanje je Ljubljančan Viljem Prešeren ob zdravljenju svoje mame nedavno daroval sedem klimatskih naprav) in infekcijske klinike. Tudi v UKC Maribor vsi prostori z bolniki še niso klimatizirani. Pojasnili so, da je v bolnišnici klimatiziranih okoli 60 odstotkov površin, med drugim operacijske dvorane, vsi intenzivni oddelki, ambulantni center Klinike za pediatrijo, oddelek za perinatologijo in prostori nujne pomoči na internistiki. Tako kot v ljubljanskem UKC je tudi v UKC Maribor glavna ovira, da bi klimatizirali vse prostore, denar. »Letos zaradi težke finančne situacije nismo predvideli novih klimatskih naprav, saj komaj zagotavljamo sredstva za nujne investicije,« so pojasnili. V tistih sobah, ki še niso klimatsko hlajene, so temperature sicer nekje okoli pet stopinj Celzija nižje od zunanjih temperatur. V bolnišnici so dodali, da je k znosnejšim poletnim temperaturam pripomogla energetska sanacija stavbe, zaradi katere je hkrati tudi pozimi izguba toplote manjša.

Stavijo na energetsko sanacijo

Tudi v novomeški splošni bolnišnici so pojasnili, da energetska sanacija že kaže rezultate, še bolje pa bo po dokončanju te sanacije konec letošnjega leta. Prihodnji mesec načrtujejo še vklop hladilnega agregata v sistem ohlajanja bolnišnice. Pojasnili so, da je v celoti klimatizirana stavba njihove porodnišnice, v stavbi kirurgije pa so posamezni deli klimatizirani z lokalnimi klimatskimi napravami. Lokalne ohlajevalne sisteme imajo tudi v stavbah njihovega internega oddelka in pljučnega oddelka (ti dve spadata pod kulturno dediščino). Tudi kadar so zunanje temperature dosegle več kot 30 stopinj Celzija, v sobah z bolniki po podatkih novomeške bolnišnice načeloma niso presegale 24 ali 25 stopinj. Izjema so bile le sobe, v katerih so posamezni bolniki v času visokih temperatur samovoljno odpirali okna, so povedali.