Letošnja akcija ima podnaslov »Z optimizmom je mogoče premagati vse zapreke« in v veliki meri smo se tega gesla držali tudi pri izboru desetih nominirancev. Danes vam jih na kratko predstavljamo, v naslednjih tednih pa bomo podrobneje predstavili vsakega med njimi. Glasovanje bo potekalo do četrtka, 16. januarja 2014, v ponedeljek, 20. januarja, pa bomo vse nominirance predstavili na prireditvi v ljubljanskem Lutkovnem gledališču v dvorani Pod zvezdami. In tudi proglasili Slovenca leta 2013.

Doplihar, Erniša, Findeisen

Izbor desetih nominirancev ni bil lahek, kakor smo napovedali v predstavitvi akcije pred tedni, pa na lestvico nismo uvrstili vrhunskih športnikov, ki so letos dosegali res izjemne rezultate. Prav tako ne politikov, za katere z dvema izjemama nismo dobili niti predlogov. Klobuk dol pred našimi vrhunskimi športniki, zadrege pred tem, da bi jih morali na našo lestvico verjetno uvrstiti vsaj pet, pa še bi komu naredili krivico, pa nas je odrešilo tudi dejstvo, da imajo športniki svoj izbor, Športnik leta.

In kdo so letošnji nominiranci (razvrstili smo jih po abecedi)? Aleksander Doplihar je dolgoletni vodja ambulante za ljudi brez zdravstvenega zavarovanja. Letos je presegel samega sebe, ko je Viktorju Sračnjeku iz Prekmurja, človeku brez pravic in dohodkov, vrnil dostojanstvo in upanje za dneve, ki prihajajo.

Drugi nominiranec je evangeličanski škof Geza Erniša, prvi škof Evangeličanske cerkve augsburške veroizpovedi na Slovenskem, ki je letos zaključil njeno osemnajstletno vodenje. Mag. Erniša je tudi letošnji dobitnik srebrnega reda za zasluge, med ljudmi pa je vedno delil prijaznost, medsebojno složnost in zaupanje ter je zagotovo zelo zaslužen za ugled evangeličanske cerkve v Sloveniji.

Dušana Findeisen je morda marsikomu neznano ime, je pa zato toliko bolj poznana Univerza za tretje življenjsko obdobje, ki letos praznuje trideset let delovanja. Profesorica francoskega jezika Dušana Findeisen je bila (skupaj z Ano Kranjc) pobudnica ustanovitve univerze, ki je najboljši dokaz, da se življenje po upokojitvi ne konča.

Gašperič, Maglica, Mlinaričeva

Tonija Gašperiča verjetno ni potrebno posebej predstavljati. Je pisatelj, pesnik, komedijant, pisec besedil popevk, kulturni animator in pedagog ter letošnji dobitnik Ježkove nagrade za življenjsko delo. Odlikuje ga humor z blagohotnimi bodicami, kakor bi ga najlepše opisali.

Policijsko delo je zahtevno, marsikdo bo rekel, da je to pač služba, vseeno pa letošnji dobitnik policijske medalje za požrtvovalnost, policist Sektorja kriminalistične policije PU Murska Sobota Davorin Maglica, izstopa. Medaljo je namreč dobil za kar pet primerov, v katerih je verjetno rešil življenja štirih oseb.

Šesta nominiranka prihaja iz Šempetra pri Novi Gorici. To je 25-letna Lucija Mlinarič, najboljša slovenska kotalkarica, ki je na svetovnih igrah neolimpijskih športov v Kolumbiji osvojila srebro. Nominirali je nismo zaradi športnega uspeha, ampak zaradi njenega življenjskega optimizma, s pomočjo katerega je uspela osvojiti medaljo, čeprav je le teden dni pred tekmovanjem izvedela, da je zbolela za rakom.

Pašić, Pešutova, Pušenjak, Žigonova

Uspehi Ahmeda Pašića, dr. antropologije, pisatelja in vodje civilne pobude Ejga za lepše Jesenice, so na Jesenicah že na daleč vidni. Akcija je v nekaj mesecih postala gibanje, ki temelji na samoorganiziranju in medsebojni pomoči, kajti kot pravi Pašić, v taki krizi si moramo še toliko bolj pomagati med seboj.

Naslednji trije predlogi so prišli tik pred zaključkom sprejemanja nominacij. Barbara Pešut je piska besedil za popevke, pesnica, pisateljica, pa tudi promotorka osebne asistence. Zakon o osebni asistenci bi v Sloveniji omogočil pomoč osebnih pomočnikov okoli 500 invalidom, a kljub večletnim naporom različnih skupin do danes še vedno ni sprejet. Osebna asistenca je osnovno orodje hendikepiranih, ki jim omogoča enakopravno življenje, saj zagotavlja potrebno pomoč pri vsakdanjih opravilih. Nekateri potrebujejo bergle, drugi invalidski voziček, tretji pa osebne pomočnike. In da gre z njihovo pomočjo življenje kolikor toliko mirno naprej, da je mogoče še delati in ustvarjati, je najboljši dokaz Barbara Pešut. Gospa, ki je letos za pesem To so te reči (v izvedbi Mance Špik) dobila nagrado za najboljše besedilo na Slovenski popevki 2013.

Dr. Stanko Pušenjak je ginekolog in porodničar na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana, kot prostovoljec pa že 13 let kot moderator svetuje na spletnem forumu Med.over.net. Predlagala ga je Marija Č. Iz Ljubljane: »V stiski strahu pri porodu sem se preko Med.over.net obrnila nanj za pojasnila in nasvete. Dajal mi je moč, miril moje strahove in mi svetoval. Zame je leto 2013 v znamenju rojstva mojega sina in tudi v znamenju čudovitega človeka in ginekologa dr. Stanka Pušenjaka.«

Helena Žigon je 85-letna rekreativna tekačica, ki je odtekla vse ljubljanske maratone, letos pa je na 18. maratonu tekla na 21 kilometrov in do cilja pritekla kljub padcu. Gospa se je namreč spotaknila, ko je hotela poklekniti pred Tonetom Fornezzijem - Tofom, ki jo je prišel pozdravit. Po rodu iz Žirov, od tretjega meseca starosti pa živi v Ljubljani. Je enostavno navdih, zgled in za številne nekajkrat mlajše tudi upanje, da bomo v poznih letih tudi mi v tako odlični življenjski kondiciji.

Izberite, izpolnite kupon in ga pošljite na naš naslov. In predvsem – razmislite o zgodbah naših nominirancev.