Gašpar Mišič je "medijsko gonjo" zoper sebe označil za nenormalno glede na to, da se "več ali manj politično kadruje v vseh drugih podjetjih".

"Ko se očitno zmešajo štrene tega političnega kadrovanja, pa se je zgodilo to, kar se je zgodilo," je dejal. Prepričan je, da se ga poskuša diskreditirati, ker ni politični kandidat. "Če bi bil, bi bila politika na moji strani," je dodal.

Mišič si namreč, da bi protikorupcijska komisija raziskala, kot pravi, "vso zadevo tudi okrog dogajanja v zvezi z Luko Koper, saj meni, da je diskreditacija posameznikov v medijih pojav, ki je v Sloveniji lahko tudi že praksa.

Na komisiji komunikacije z Gašparjem Mišičem niso želeli komentirati.

Je pa Klemenčič že v sredo povedal za Dnevnik, da bi bilo imenovanje Gašparja Mišiča za predsednika uprave Luke Koper "še en dokaz, kakšen divji zahod vlada na področju kadrovanja". "Čas bi bil, da si javno priznamo obstoj političnih vrtičkov. Stanje je vse slabše. Boj za nadzorniška mesta je kot tek na sto metrov, ki je obremenjen ne le s tveganji rentništva, ampak tudi z željo po dostopu do informacij pred bližajočo se privatizacijo," je dodal še pred odstopom Gašparja Mišiča.

Bratouškova brez moči

Premierka Alenka Bratušek je po seji vlade, na kateri so z mesta državnega sekretarja razrešili Gašparja Gašparja Mišiča, poudarila, da nima moči, da bi preprečila njegovo imenovanje na položaj predsednika uprave v Luki Koper. Prepričana je, da je to odgovornost nadzornikov. »Niti enega samega nadzornika Luke tudi ne bom poklicala, ali naj podpre Mišiča. Nadzorniki so samostojni in odškodninsko odgovarjajo za svoje odločitve,« je dejala. »Se pa z njegovo kandidaturo ne strinjam in to sem mu tudi povedala,« je dodala.

Bratuškova je danes ponovila, da se ji zdi kandidatura kateregakoli funkcionarja za mesto v gospodarski družbi neprimerna, a da če to želi, mora najprej odstopiti z mesta državnega sekretarja. To velja za vse funkcionarje, ne le za Gašparja Mišiča, je dodala. »To sem jasno povedala tudi Gašparju Mišiču, s katerim sem večkrat - tudi pred tem tednom - opravila razgovor in mu to zelo jasno povedala. Njegova odločitev je bila, kakršna je bila. Vsak človek se odloča sam in če ne vidi izziva v politiki in ga vidi v gospodarstvu, se je za to pot odločil sam,« je med drugim dejala premierka.

»Slabo kadrovanje se ni začelo z mojo vlado«

Tudi ko je bila sama nadzornica, ni dovolila, da bi kdo vplival na njene odločitve, je dejala. »Dejstvo je, da se slabo kadrovanje ni začelo z vlado Alenke Bratušek, moja želja pa je, da se bo s to vlado končalo. Osebno bom naredila vse, da bo temu res tako. Želela sem, da Sod, ki nosi ključno odgovornost za kadrovanje, neodvisno in strokovno suvereno pelje te postopke. Očitno pa, kot kaže ne samo zadnji dogodek, pri tem nismo bili najbolj uspešni,« je povedala.

Tisti, ki najbolj kritizirajo njeno delo, tudi iz koalicije, so bili do zdaj pri kadrovanju najbolj uspešni, je dodala.

Je SDH sploh prava rešitev?

Dejala je, da je v zadnjih dneh veliko razmišljala o tem, kaj lahko naredijo. Zaradi slabe izkušnje z zadnjih mesecev s kadrovanjem v okviru Soda pa se Bratuškovi postavlja vprašanje, če je slovenski državni holding (SDH) in zakon o SDH prava rešitev, ker bo konec koncev tudi tam politika imenovala nadzornike.

Osebno vidi tri možne rešitve, s katerimi bi se rešili političnega kadrovanja ali jasno povedali kdo kadruje: popolna privatizacija, ki je sama sicer ne zagovarja; da se odločanje o nadzornikih vrne vladi; ali pa da z razpisom poišče upravljavca za državno premoženje. Sama meni, da bi bila najboljša rešitev zadnja, in napoveduje, da bodo glede možnih rešitev znotraj koalicije kmalu opravili tudi pogovor.

Z državnim premoženjem se upravlja skorajda z ljubljanskega magistrata

Predsednik SLS Franc Bogovič je poudaril, da človek s takšnim političnim nahrbtnikom, kakršnega ima Gašpar Gašpar Mišič, ni primeren za šefa Luke Koper. Prav tako pa ni dobra popotnica, da se s državnim premoženjem upravlja »skorajda z ljubljanskega magistrata«, je dejal.

Namesto s potrebnimi ukrepi se vlada, kot opažajo v SLS, v zadnjem času ukvarja zlasti s kadrovskimi zadevami. Dogajanje okoli morebitnega kandidata za predsednika uprave Luke Koper Gašparja Mišiča je po oceni Bogoviča »le vrh ledene gore«, saj se je vlada očitno odločila za takšen način kadrovanja.

Za vodenje Luke Koper bi bil po oceni Bogoviča primernejši človek z izkušnjami na tem področju in brez politične popotnice oz. nahrbtnika. Za tako velik sistem in za tako pomembno panogo, kot je pomorstvo v Sloveniji, takšen političen kader zagotovo ni primeren, je prepričan predsednik SLS.

Rešitev: SDH

Rešitev, s katero bi se izognili takšnemu načinu kadrovanja oz. upravljanja z državnim premoženjem, pa Bogovič vidi v Slovenskem državnem holdingu.

Predsednik SLS je začuden tudi nad ravnanjem koalicijskih partnerjev PS. Predsednik SD Igor Lukšič in predsednik DL Gregor Virant se občasno oglasita in obsodita ravnanje znotraj koalicije, kar pa je po oceni Bogoviča sprevrženo.

Upajo, da se bodo politični kandidati umaknili sami

V koaliciji tudi danes odmeva sredin odstop Gašparja Gašparja Mišiča kot državnega sekretarja v kabinetu premierke Alenke Bratušek in njegovo morebitno imenovanje za predsednika uprave Luke Koper. V SD, DL in DeSUS vztrajajo, da bi bilo njegovo imenovanje neprimerno. Minister Dejan Židan pričakuje, da se bodo »politični kandidati« umaknili sami.

Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan, ki prihaja iz vrst SD, je pred današnjo sejo vlade za medije izrazil upanje, da bo »to čudno stanje do ponedeljka premagala zdrava slovenska pamet, ki bo med drugim povzročila, da se bodo tisti kandidati, ki so politični, sami umaknili«. S temi besedami je komentiral informacije, da naj bi SD v primeru imenovanja Gašparja Mišiča za predsednika uprave Luke Koper svoje člane potegnila iz nadzornega sveta Luke.

Popolnoma neprimerno potegovanje za mesto

Minister za notranje zadeve in prvak DL Gregor Virant je bil jasen, da je potegovanje za mesto v upravi gospodarske družbe v državni lasti s položaja državnega sekretarja ali katere koli druge politične funkcije »popolnoma neprimerno«.

Preberite še: “Ogorčenje” SD trasira pot njihovemu Branku

Oster je bil tudi minister za zunanje zadeve in predsednik DeSUS Karl Erjavec. Zaradi kandidature Gašparja Mišiča se bo v petek sestalo tudi vodstvo stranke DeSUS, kjer bodo člana nadzornega sveta Luke Koper Nikolaja Abrahamsberga, ki prihaja iz vrst te stranke, pozvali, naj Gašparja Mišiča ne podpre. Erjavec pričakuje, da bo Abrahamsberg navodilo upošteval, v nasprotnem primeru pa se »postavlja vprašanje, ali bo še naprej primeren za člana nadzornega sveta«.

Na položaj s pomočjo stranke

Če bo Gašpar Mišič potrjen za predsednika uprave Luke Koper, je »povsem jasno, da bo tja prišel zaradi podpore stranke, s katere prihaja«, je tudi danes poudaril Erjavec in dodal, da sicer zanj članstvo v stranki ni težava, če je na vrh neke družbe imenovan strokovnjak z izkušnjami in potencialom za korektno vodenje. Gašpar Mišič, ki prihaja z največje parlamentarne stranke PS, pa po Erjavčevem mnenju teh izkušenj nima in zato ni primeren kandidat za vodenje Luke Koper. Konkretnega imena boljšega kandidata sicer prvak DeSUS nima v mislih, vendar pa ocenjuje, da bi se v izboru kandidatov zagotovo našel nekdo boljši in primernejši, je dejal.