V včeraj objavljenem poročilu komisija navaja, da je pri Janši in Jankoviću ugotovila večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju pa tudi sredstva oziroma posle, ki so med drugim izrazito obremenjena s korupcijskimi tveganji. Oba večino kršitev v poročilu zanikata.

Zgolj poročilo KPK ne more biti podlaga za končno sodbo

Po oceni Erjavca bi morala zadevo prevzeti policija in davčni urad, pri čemer se sprašuje, kaj sta počela doslej. Obenem pa pravi, da zgolj poročilo KPK ne more biti podlaga za končno sodbo. »Spominjam se, ko so mene preganjali v zadevi Patria, da sem bil koruptiven in ne vem kaj počel. Na koncu sem bil oproščen obtožb nevestnega dela v službi. To so zelo resne stvari,« je dejal Erjavec.

Glede nadaljnjih ukrepov s strani njegove stranke v koaliciji oziroma v državnem zboru je dejal, da je potrebno počakati na razvoj dogodkov v naslednjih dneh ter da bodo o tem razpravljali tudi na stranki. Dejal je, da nič ne ve o iskanju drugega predsednika vlade znotraj koalicije. Če pa bi Janša odstopil, je na položaju predsednika vlade »za nas primerno vsako ime, ki lahko popelje Slovenijo iz krize. V koalicijo smo šli, da bi Slovenijo rešili iz krize, in če bi našli takšno osebo, v primeru da predsednik vlade odstopi, bi jo z veseljem podprli«.

Virant: Oba bi morala odstopiti

V DL po besedah predsednika Gregorja Viranta ne pristajajo na to, "da bi državo ali občino vodil kdor koli, ki ne zna, noče ali ne more pred pristojnim organom pojasniti svojega premoženja". Vztraja, da bi morala premier Janez Janša in prvak PS Zoran Janković odstopiti, vendar ne napoveduje nadaljnjih potez in ne komentira ugibanj o tehnični vladi.

Virant je pojasnil, da funkcionarji izvor premoženja pojasnjujejo pred KPK, kjer se tudi branijo. Izpostavil je, da je sedaj bistveno vprašanje, ali bomo živeli v državi, vredni zaupanja. Rekel je, da v koalicijski pogodbi piše, da bodo člani vlade z etičnim ravnanjem zgled državljanom.

Prav tako Virant ne napoveduje možnih nadaljnjih potez DL, če Janša ne odstopi. Torej niti o možni konstruktivni nezaupnici niti o tem, ali od Janše pričakuje vložitev zaupnice. Je pa zatrdil, da si ne želi postati nov predsednik vlade.

Novakovo so Janševa pojasnila pomirila

Predsednico NSi Ljudmilo Novak so pojasnila premiera Janeza Janše o premoženju pomirila, meni pa, da je bil pri nekaterih zadevah malomaren. Ocenjuje, da Janši zdaj ni treba odstopiti. Novakova je potrdila, da je prvak DL Gregor Virant na koalicijskem vrhu kot rešitev omenil tehničnega mandatarja. Po njenem mnenju to sicer ni realna možnost.

Novakova je danes v izjavi novinarjem potrdila, da je Janša Viranta na koalicijskem vrhu najprej vprašal, zakaj ni najprej prisluhnil njegovim pojasnilom. Virant je sicer kasneje dejal, da Janša njemu nima kaj pojasnjevati, temveč da je bil prostor za to pred protikorupcijsko komisijo.

Novakova je dejala, da si ne zna predstavljati, kako bi se o tehničnem mandatarju, ki ga kot rešitev po njenih besedah vidi Virant, dogovorili. Prav tako ni prepričana, da bi bila taka vlada "tako drugačna, da bi sprejemala drugačne ukrepe, kot jih mora sedanja vlada".

Na vprašanje, kakšni so bili odzivi Janše na predloge za tehničnega mandatarja, je Novakova odgovorila: "Včasih imam občutek, da bi bilo glede na vse pritiske, ki se izvajajo nanj in celo žal na njegovo družino, to pravzaprav olajšanje."

Za tehničnega mandatarja zaenkrat ni realne možnosti

Na koalicijskem sestanku se po besedah Novakove niso pogovarjali o imenih za morebitnega tehničnega mandatarja, po njenem mnenju to zaenkrat tudi ni realna možnost. Kot je dejala, smo v demokratični družbi in imamo volitve ter edino tako lahko določamo svoje voditelje.

Če predsednik vlade odide in pade ta vlada, so po mnenju Novakove edina možnost predčasne volitve in ne tehnična vlada.

S pojasnili Janše glede ugotovitev protikorupcijske komisije je sicer Novakova zadovoljna. Je pa bil, ocenjuje, pri nekaterih zadevah "malomaren, ker komisije ni pravočasno obvestil o spremembah". Kot je dejala, ne more stoodstotno trditi, da vse to drži, kar pa morajo po njenem mnenju ugotoviti organi pregona.

Sama bi odstopila

Novakova pravi, da bi sama odstopila z vseh funkcij, če bi očitke proti njej ocenila kot upravičene. Če pa primerja težo prekrškov Janše in Jankovića, je po ocenah Novakove veliko bolj zaskrbljujoče poročilo o premoženju Jankovića.

Za zdaj Janša uživa zaupanje NSi. Če bo vložil glasovanje o zaupnici, ga bo NSi podprla, seveda pa pričakujejo tudi nadaljnja pojasnila, je dejala Novakova.

Po njenih besedah Janšo v NSi podpirajo tudi zato, ker menijo, da v tem trenutku politična kriza ne bi bila dobra za državo, ker "vlada dobro dela". "Seveda sprejema ukrepe, ki niso vsem všeč, a so potrebni," je dejala. Novakova zato ocenjuje, da bi lahko s politično krizo nastala velika škoda, tudi materialna.