Iz urada informacijskega pooblaščenca so danes sporočili, da v inšpekcijskem nadzoru niso mogli ugotoviti niti vzroka za izginule podpise pod referendumsko pobudo o zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank niti tega, ali so podpisi izginili namenoma. Je pa pooblaščenec med drugim ugotovil, da tako v DZ kot tudi na notranjem ministrstvu ne ravnajo dovolj skrbno z dokumentacijo z osebnimi podatki zaupne narave. Zaradi izginulih podpisov pod referendumsko pobudo je PS tudi vložila interpelacijo zoper notranjega ministra Gorenaka.

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko meni, da je z ugotovitvijo informacijskega pooblaščenca padel tudi ključni razlog in argument interpelacije zoper Gorenaka. Tanko namreč ocenjuje, da je informacijski pooblaščenec s tem, ko ni mogel ugotoviti vzroka za izginule podpise, kot tudi ne, ali so podpisi izginili namenoma, pritrdil ugotovitvam Gorenaka, ki je ves čas poudarjal, da ministrstvo ni odgovorno za izginotje podpisov.

Vodja poslanske skupine PS, ki je tudi vložila interpelacijo zoper Gorenaka, Jani Möderndorfer pa trdi, da se podpisi "zagotovo niso izgubili slučajno v vetru med DZ in ministrstvom za notranje zadeve". Kot pravi, je v zgodbi Gorenaka toliko lukenj, da je nemogoče govoriti, da se je "izguba" podpisov zgodila slučajno oziroma nenamerno. "Zato se Gorenak tej odgovornosti ne more izogniti, saj sama teža kršitve terja politično oziroma objektivno odgovornost. Politična odgovornost pa pomeni zgolj odstop oziroma razrešitev ministra za notranje zadeve," je prepričan Möderndorfer.

To, da ni mogoče ugotoviti krivde, je bil po mnenju vodje poslanske skupine SD Janka Vebra tudi "razlog, da so zavestno poskušali izpeljati to manipulacijo z izgubo odpisov, kajti vedo, da ne obstajajo zapisniki, iz katerih bi bilo razvidno, koliko podpisov je bilo oddanih in predanih". A v SD vztrajajo, da je minister Gorenak zagotovo objektivno odgovoren za izgubo podpisov in bodo podprli interpelacijo zoper njega. Kot je Veber pojasnil za STA, so v njegovo odgovornost še bolj prepričani potem, ko so lahko prebrali uradni zaznamek internega inšpekcijskega pregleda v DZ in tudi zapisnik notranjega nadzora na notranjem ministrstvu, iz katerega je dejansko razvidno, da 36 strani, ki so sicer označene, kot da bi bile pregledane, ni bilo parafiranih.

Gorenaka ugotovitve informacijskega pooblaščenca ne presenečajo

Ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka dejstvo, da pri informacijskem pooblaščencu niso mogli ugotoviti niti vzroka za izginule podpise pod referendumsko pobudo o zakonu slabi banki niti tega, ali so podpisi izginili namenoma, ne presenečajo. Da podpisov niso prešteli ne v DZ ne na MNZ, je namreč že znano, je dejal.

Iz urada informacijskega pooblaščenca so namreč danes sporočili, da v inšpekcijskem nadzoru niso mogli ugotoviti niti vzroka za izginule podpise pod referendumsko pobudo o zakonu slabi banki. Je pa pooblaščenec med drugim ugotovil, da tako v DZ kot tudi na notranjem ministrstvu ne ravnajo dovolj skrbno z dokumentacijo z osebnimi podatki zaupne narave.

Gorenak je po današnji seji vlade sicer najprej pojasnil, da odločbe informacijskega pooblaščenca ni prebral in je na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) niti niso dobili. "Vse kar vem, vem posredno, od tistih, ki so jo prebrali. Če drži, o čemer so me obvestili sodelavci, ne gre za kakšne posebne ugotovitve," je dejal minister.

"To, da podpisi niso bili prešteti v DZ, smo vedeli, ste vedeli tudi vi, to, da nismo šteli pri nas, je pa tudi že vsesplošno znano dejstvo. Tako da me ta ugotovitev ne preseneča," je dejal.

Če v odločbi piše, da ni možno ugotoviti, kje so se podpisi izgubili, zaradi odsotnosti evidenc tako v DZ kot na MNZ, se Gorenak s tem, kot pravi, strinja in k temu nima kaj dodati.