Višina rtv-prispevka je sedaj določena v zakonu o izvrševanju proračunov RS za leti 2013 in 2014, kar je z vidika sistemske ureditve RTVS neustrezna rešitev, navajajo na ministrstvu za kulturo v obrazložitvi. Ob tem ugotavljajo, da veljavna ureditev tudi ni optimalna z vidika zagotovitve finančne neodvisnosti RTVS, ki pa je nujni predpogoj za zagotovitev institucionalne avtonomije in uredniške neodvisnosti RTVS.

Tako v osnutku novele predlagajo, da se višina prispevka določi s tem zakonom in znaša za fizične osebe za namene zasebne rabe 12,95 evra mesečno. Bo pa lahko vlada višino prispevka skupno spremenila za največ 10 odstotkov, če bodo za to obstajali utemeljeni ekonomski razlogi. Kot utemeljene ekonomske razloge pa osnutek zakona določa razloge, ko se znesek povprečne mesečne neto plače zaposlenih v RS v preteklih 12 mesecih spremeni za skupno 10 ali več odstotkov, navajajo v osnutku zakona.

Hitro prilagajanje

Kot navajajo na ministrstvu, takšna rešitev omogoča hitro prilaganje višine rtv-prispevka glede na spremenjene razloge ekonomske narave. S tem pa je onemogočeno, da RTVS ne bi mogla izvajati določenih dejavnosti, ki spadajo v obveznost javne službe, ali pa bi to dejavnost opravljala v okrnjenem obsegu.

Rtv-prispevek je bil sicer letos za nekaj mesecev znižan za pet odstotkov, zaradi česar je vodstvo RTVS takrat napovedalo morebitno ukinitev več oddaj oz. programov. Ob tem so se pojavili tudi pozivi k zakonski ureditvi rtv-prispevka, torej da bi bil ponovno opredeljen z zakonom o RTVS in ne bi bil odvisen od vsakoletnega sprejemanja zakona o izvrševanju proračuna. S koncem maja se je višina prispevka vrnila na 12,75 evra.

Osnutek novele pa določa tudi pravno podlago za uvedbo novih tematskih programov in pomembnih novih storitev, ki bodo zagotovile večjo dostopnost programskih vsebin za posamezne ciljne skupine poslušalcev in gledalcev, navajajo na ministrstvu. S tem namreč želijo omogočiti razvoj sodobne in kakovostne javne radiotelevizije, ki bo zagotavljala demokratične, socialne in kulturne potrebe najširšemu krogu svojih poslušalcev in gledalcev.

Manjši del sprememb in dopolnitev se nanaša na popravke, ki so predvsem nomotehnične oziroma redakcijske narave, so pa nujno potrebni zaradi zagotovitve popolne jasnosti in določnosti predpisa, navajajo na ministrstvu.

Javna razprava o osnutku novele bo potekala do 26. septembra.