Minister za pravosodje Senko Pličanič je ljubljanskemu okrožnemu državnemu tožilstvu in protikorupcijski komisiji (KPK) posredoval dokumentacijo o ugotovljenih kršitvah pri javnem naročanju strežnikov za potrebe e-pravosodja. Omenjena naročila je v času druge vlade Janeza Janše, ko je bila javna uprava pod Pličaničevim ministrstvom, vodil direktorat za informatiko in e-storitve, na čelu katerega je bil vidni član Državljanske liste Dušan Kričej, sedaj državni sekretar v kabinetu predsednice vlade. Minister Senko Pličanič je po naših informacijah zato o predaji dokumentacije tožilstvu in KPK obvestil tako premierko Alenko Bratušek kot tudi prvaka DL Gregorja Viranta.

Neposredno pogajanje brez predhodne objave

Postopek nadgradnje strežniškega in diskovnega sistema je takratno ministrstvo za pravosodje in javno upravo začelo novembra 2012. A je bil po ugotovitvah notranje revizije sporen že sam način izvedbe javnega naročila. Niso se namreč odločili za odprt postopek, temveč za neposredna pogajanja (brez predhodne objave) s podjetjem Hewlett Packard (HP). Predstavniki direktorata za informatiko in e-storitve so tovrstno izbiro utemeljevali z domnevno ekskluzivnostjo ponudnika, notranja revizija pa je zaključila, da HP Slovenija nima izključnih pravic nad omenjeno opremo. Poleg tega so revizorji še navedli, da sta bili tudi osnovni pogodbi za nakup HP opreme sklenjeni po odprtem postopku z drugima podjetjema. »Izbrani postopek, ki ne omogoča primerjave več ponudb – raziskave trga ter odprte konkurence, sam po sebi predstavlja tveganje za nepregledno, negospodarno in/ali nepravilno ravnanje naročnika in kršenje temeljnih načel javnega naročanja, zato je dovoljen le v izjemnih primerih,« še piše v revizijskem poročilu.

Poleg tega so revizorji ugotovili, da ministrstvo v letu 2012 ni imelo veljavnega internega akta z opredeljenimi postopki in odgovornimi osebami za izvajanje javnega naročanja. Sicer so v poročilu kot odgovorne osebe za izvedbe omenjenih javnih naročil poleg Kričeja navedeni še nekateri takratni uslužbenci direktorata: svetovalec Marko Medved, sekretar Jani Golob, ki je bil poleg Gregorja Hudobivnika in Arbena Kastratija tudi član strokovne komisije za izvedbo naročil. Vendar pa, kot piše, do 1. decembra 2012, ko sta bila že pripravljena in potrjena predloga ter sklepa za oddajo javnih naročil, nihče od njih ni bil pooblaščen za izvajanje postopkov javnega naročanja.

Preprečili neupravičeno porabo 50.000 evrov

Minister Pličanič je, kot so nam dejali na pravosodnem ministrstvu, na podlagi mnenja strokovnih služb predhodne akte v postopku odobril, ker pa kasneje ni dobil ustreznih pojasnil in zagotovil o skladnosti posla z veljavnimi predpisi in z načelom gospodarnosti razpolaganja z javnimi sredstvi, pogodbe ni želel podpisati. Njegov začasni naslednik na ministrstvu Zvonko Černač je v začetku marca lani odredil notranjo revizijo postopka, vlada pa je zadnji dan druge Janševe vlade od posla odstopila. Po Černačevih besedah sta mu dvom med drugim zbudili tudi hitrost posla in vrednost naročil oziroma ponujena cena.

Tudi v revizijskem poročilu je bilo ugotovljeno, da so se zahteve oziroma potrebe naročnika med izvajanjem postopkov javnega naročanja od ocenjene vrednosti do končno sprejete ponudbe spreminjale praktično v vsaki fazi postopka, »ter da je, glede na pregledano dokumentacijo, končno podrobno konfiguracijo sistema pripravil ponudnik, ne naročnik«. Da je bila cena – slabih 770.000 evrov (brez DDV) – dejansko previsoka, potrjujeta ponudbi v ponovljenem, tokrat odprtem postopku javnega naročila, ki ga je Pličaničevo ministrstvo objavilo septembra lani. Nanj se Hewlett Packard ni prijavil, je pa opremo prav tega proizvajalca po nižji ceni – 716.000 evrov (brez DDV) – ponudilo podjetje LANCom, ki je bilo na razpisu tudi izbrano. »Razlika v ceni dokazuje, da je bila odločitev obeh ministrov o zavrnitvi posla po prvem postopku s pogajanji, notranji reviziji tega postopka in njegovi ponovitvi v preglednejši obliki pravilna ter je preprečila neupravičeno porabo 50.000 evrov davkoplačevalskega denarja,« poudarjajo na ministrstvu za pravosodje.