Za potrditev mandata Verbiču je glasovalo 26 svetnikov, 12 jih je bilo proti, ena glasovnica je bila neveljavna. Za potrditev mandata mariborskemu županu Kanglerju pa je bilo 18 svetnikov, 19 jih je bilo proti, dve glasovnici pa sta bili neveljavni.

"V tem trenutku lahko le to sporočim, da sem bil tukaj pred vami lustriran," je v nagovoru svetnikom še pred glasovanjem dejal Kangler. Spomnil je na podporo, ki jo je dobil na volitvah v DS, ko je sam dobil 25 elektorskih glasov, preostali trije kandidati pa skupaj devet.

Kot je dejal, ne bi želel hoditi na ustavno sodišče po razveljavitev odločitve svetnikov, ne bo pa dovolil, da bi ga kdorkoli od njih "na ta način lustriral" in nanj kazal s prstom, da je njegov mandat moralno-etično sporen.

Sam je prepričan, da temu ni tako, pa tudi, da bodo vse kazenske ovadbe, ki so bile vložene zoper njega, na sodišču padle. Izrazil je tudi prepričanje, da je bila hišna preiskava, ki je pri njem potekala, zrežirana, in da "svojo ceno danes plačuje" tudi zaradi tega, ker se je več let kot poslanec boril za nadzor nad obveščevalnimi službami.

Kangler glasovanje označil za absurd

Po razglasitvi rezultatov glasovanja je Kangler vnovič poudaril, da so danes vsi priča "lustraciji, ki so jo organizirali levičarji v državnem svetu". To, kar se je zgodilo danes v državnem svetu, je označil kot absurd. Predvsem so po njegovih besedah absurdno ravnali predlagatelji v mandatno-imunitetni komisiji, ki niso predlagali potrditve vseh mandatov v paketu, čeprav da z njegovim mandatom in tudi z mandatom Verbiča ni bilo nič narobe.

"Ustavno sodišče bo sprejelo svojo odločitev," je napovedal Kangler. Ob tem pa je poudaril tudi, da so predvsem z levice dva dni nanj pritiskali, koga naj podpre za predsednika. "Očitno sem danes tukaj plačal svojo ceno, ker si nisem pustil zviti roke, da bi glasoval za njihovega kandidata," je dejal Kangler.

Za mandat Kanglerja in Verbiča je komisija predlagala ločeno glasovanje

Že potrjenih 38 mandatov svetnikov je mandatno-imunitetna komisija označila kot nesporne in zanje predlagala skupno potrjevanja, za mandat Kanglerja in Jerneja Verbiča pa je predlagala ločeno glasovanje.

Predsednik omenjene komisije na seji sicer ni predstavil podrobnejših razlogov za takšno odločitev, je pa pred poslance stopil Verbič, ki ne pristaja, da bi bil njegov mandat sporen zaradi zapletov v Občini Ilirska Bistrica, eni od občin iz volilne enote, v kateri je bil sam izvoljen. Kot je dejal, je o kršitvah odločalo vrhovno sodišče, sam s celotno zgodbo v Ilirski Bistrici ni povezan, na volitvah pa je dobil sedem od 12 glasov elektorjev.

Začasni vodja interesne skupine lokalnih interesov Milan Ozimič je nato ugotavljal, da sta sporna mandata dveh članov, ki pripadata njihovi interesni skupini, in da se očitno odgovornost potrditve mandatov prelaga na svetnike. Zato je predlagal prekinitev seje, da bi se do tega opredelila interesna skupina.

Kangler je presenečen nad medijskimi pritiski

Na sejo je prišel tudi Kangler, ki so ga mediji želeli povprašati za komentar nekaterih pozivov, naj se odreče svetniškemu mestu. Vendar pa Kangler, ki se je pred dnevi odločil odstopiti z mesta mariborskega župana, pred sejo komentarjev ni želel dajati, novinarje pa je prosil, naj ne silijo vanj.

Je pa za današnje Delo Kangler dejal, da je presenečen nad medijskimi pritiski, naj odstopi tudi kot državni svetnik, in da ne razume, zakaj se ti pritiski izvršujejo samo nad njim. Povedal je, da čuti velik pritisk tudi z levice, čeprav ne ve, česa je osumljen, in dodal, da se ob morebitnih preiskavah na imuniteto ne bo skliceval. "Prepričan sem, da sem bil izvoljen legitimno," je še poudaril Kangler.

Popovič: Vseh ne gre metati v isti koš

Koprski župan Boris Popovič, zoper katerega je bilo tudi vloženih več ovadb in sodnih postopkov, je dejal, da ne gre vseh metati v isti koš. Kot je poudaril, so bile obtožbe in ovadbe zoper njega neosnovane. Prepričan je, da dela dobro, in poudarja, da ima tudi "podporo velike večine občank in občanov".

Nasprotno pa je Kangler po Popovičevih besedah izgubil podporo volivk in volivcev, in to "velike večine ali pa skoraj vseh". In če se je odločil, da odstopi kot župan, bi moral sedaj ravnati enako in odstopiti tudi kot državni svetnik. Kot je še pojasnil koprski župan, so namreč v državnem svetu zato, ker imajo moč in zaupanje v svojih lokalnih okoljih.