Kot so za STA pojasnili na Carinski upravi RS (Curs), za številne zaposlene na carini vstop Hrvaške v EU ne bo povzročil večjih sprememb. Curs bo namreč še naprej opravljal naloge s področja pobiranja trošarin in drugih dajatev, izvršb, nekoliko zmanjšanega obsega carinjenja ter svoje druge nadzorne naloge.

Večja sprememba, ki jo prinaša vstop Hrvaške v EU, je po pojasnilih Cursa ukinitev mejnega nadzora, pri čemer pa bo ostal mejni nadzor v Luki Koper in na slovenskih mednarodnih letališčih.

Naloge carinskega nadzora na meji s Hrvaško danes opravlja nekaj manj kot 400 carinikov. Za te uslužbence predvidevajo premestitev na druga dela, predvsem na kontrolne naloge, izterjave in druga področja, ki so bila sedaj zaradi priprave na reorganizacijo službe in omejevanja zaposlovanja kadrovsko podhranjena. Nekatere uslužbence pa bodo premestili tudi na izvajanje davčnih nalog, so pojasnili.

Do 1. julija bo delo na mejnih prehodih s Hrvaško potekalo kot doslej

74 uslužbencem, ki so v Cursu zaposleni za določen čas oz. do 1. julija, se bo takrat končalo pogodbeno sklenjeno delovno razmerje, druge kadrovske spremembe med cariniki z južne meje pa bodo začeli izvajati po navedenem datumu. Do takrat bo njihovo delo na mejnih prehodih potekalo kot doslej.

Sicer je Curs leta 2008 začel s pripravami za reorganizacijo službe zaradi vstopa Hrvaške v EU. V ta namen je pripravila dokument o izhodiščih za reorganizacijo Cursa zaradi morebitnega vstopa Hrvaške v EU, ki ga je potrdila vlada.

Curs od takrat na vseh svojih področjih racionalizira poslovanje. Od leta 2010 so tako za 138 uslužbencev zmanjšali število svojih zaposlenih in hkrati zaposlovali za določen čas oz. do vstopa Hrvaške v EU, so še sporočili s Cursa.

Sindikat se pripravlja na stavko vseh slovenskih carinskih delavcev

Kot je povedal sekretar sindikata carinikov Dušan Miščević, pa so zadeve s prezaposlitvijo carinikov, ki so zaposleni na slovensko-hrvaški meji, povsem nejasne, zaradi česar se sindikat pripravlja na stavko vseh slovenskih carinskih delavcev.

Če ne bo prišlo pri urejanju prezaposlitve carinikov v kratkem do kakšnega premika na bolje, jo je napovedal za prve majske dni, pred stavko pa se bodo predstavniki sindikata v ponedeljek sešli z novim finančnim ministrom Urošem Čuferjem.

Sindikat je namreč z omenjenim ministrstvom v prejšnji sestavi sklenil sporazum, po katerem bi morala biti sistematizacija novih delovnih mest pripravljena do prihodnjega meseca, je pojasnil sindikalist.

Zaradi po njegovem mnenju vse prepočasnega urejanja teh zadev pa vlada med člani sindikata - še posebej med tistimi, ki so zaposleni na mejnih prehodih - veliko nezadovoljstvo, je opozoril. Sindikat se bo pač odzval na edini možni in učinkoviti način oz. s stavko, je za STA še povedal Miščević.

Predlog zakona o finančni upravi ni usklajen s sindikati

Vlada Janeza Janše je sicer marca sprejela predlog zakona o finančni upravi, v katero naj bi se združili carinska in davčna uprava; finančna uprava naj bi zaživela 1. julija, njena temeljna naloga pa bo pobiranje obveznih dajatev.

Sindikat državnih organov Slovenije je le dan po potrditvi omenjenega zakona na vladi DZ predlagal, naj zavrne predlog zakona o finančni upravi, saj, kot pravijo, ni usklajen s sindikati, odprta pa da so še številna vprašanja.