Sporočilo o nadaljevanju protestne kampanje, ki ga je gibanje Vseslovenska ljudska vstaja (VLV) medijem posredovalo v četrtek, je marsikoga presenetilo v točki, kjer vstajniki opozarjajo na nerešeno mejo s Hrvaško in posledično dostop do mednarodnih voda. »Ob 9. uri se bomo s pomola v Piranu vkrcali na ladjo in v Piranskem zalivu opozorili, da nismo pozabili, da so nam sedanji politiki pred referendumom o arbitražnem sporazumu obljubili, da bo Slovenija ohranila dostop do mednarodnih voda! Slovenija je od nekdaj pomorska država s prostim dostopom do mednarodnih voda in od sedanjih politikov zahtevamo, da naredijo vse, da jo kot tako tudi ohranijo!« piše v sporočilu za javnost.

Ker so v preteklosti podobne akcije na sečoveljskem mejnem prehodu izvajali Zavod 25. junij Marjana Podobnika, pripadniki nacionalističnih gibanj (Tu je Slovenija, Hervardi) ter vidni člani strank SLS in SNS, ki so s takšnimi manevri predvsem nabirali politične točke, smo o pomenu tokratne akcije VLV povprašali njenega predstavnika Nejca Škofa. »Odpluli bomo do sredinske črte, kjer bomo prebrali našo zahtevo, da vsi, ki so nas takrat prepričali, da bomo z arbitražnim sporazumom ohranili dostop do mednarodnih voda, tudi nosijo odgovornost, če do tega ne bo prišlo. Ne želimo pa izzvati nobenih incidentov,« nam je včeraj pojasnil Škof, ki tudi ne pričakuje nobenih težav s hrvaškimi policisti, saj po njegovih besedah dlje od sredinske črte ne bodo odpluli. Na vprašanje, kako bi ravnalo gibanje, če bi se jim želel pri današnji akciji pridružiti tudi Podobnikov zavod, pa nam je odgovoril, da ne vidi razhajanj, dokler bi šlo za skupne interese. »Problematično se mi zdi samo to, da so nekatere stranke ta problem v preteklosti zlorabljale za kovanje političnih točk,« je še dodal Škof. Za predsednika TRS Matjaža Hanžka, ki je bil z drugimi somišljeniki iz stranke povabljen k sodelovanju pri današnji akciji, o kateri hrvaški mediji še niso nič poročali, je »ta prost dostop 'brezvezna' zgodba«, zanima pa ga korektnost obljub nekdanjega premierja Boruta Pahorja.

Vstajniki bodo sicer po akciji v Piranskem zalivu z barko odpluli do Kopra, kjer bodo na Titovem trgu prebrali zahteve glede problematike plinskih terminalov v Tržaškem zalivu, pred sedežem Luke Koper pa bodo zahtevali strokovno in odgovorno vodenje luke in spomnili, »da je in bo vedno slovenska last«. Z vstajniškim avtobusom se bodo odpeljali tudi v Lipico, kjer bodo prebrali zahteve po zaščiti lipicancev kot nacionalnega ponosa ter naravne in kulturne dediščine Slovenije.

Najem avtobusa in barke, na kateri bo prostora za 50 ljudi, bo gibanje po Škofovih besedah financiralo z lastnimi prispevki. Z VLV so še sporočili, da akcijo oziroma njeno sporočilo podpirajo tudi Društvo slovenskih pisateljev, Civilna iniciativa SRP, Koordinacijski odbor kulture Slovenije in TRS.