Kot je v sporočilu za medije zapisal prvak zunajparlamentarne LDS, bi se vsi akterji in prizadeti opazovalci omenjenega primera, še posebej pa nosilci javnih funkcij, morali vzdržati žaljivih komentarjev "na račun sodstva in posameznikov, ki s primerom Patria nimajo nič".

Janezu Janši dve leti v imenu ljudstva

Grožnja z uporabo političnih sredstev za dosego oprostilne sodbe je nedopusten pritisk na sodstvo

Poudarja, da so za dokazovanje nedolžnosti na voljo izključno pravna sredstva, "ki se uporabljajo na sodiščih, ne na ulici". »Grožnja z uporabo političnih sredstev za dosego oprostilne sodbe pa kaže na to, da posameznikom niso jasna razmerja med vejami oblasti, in izkazuje jasno željo po političnem vplivanju in pritiskih na avtonomne odločitve sodnikov,« je zapisal Anderlič.

Dodal je, da v stranki ostro zavračajo "zlonamerne insinuacije v povezavi s Sistemsko tehniko", ki so po njihovem "poskus prenašanja odgovornosti in preusmerjanja pozornosti Janeza Janše na druge".

Politična kultura in pravna država v Sloveniji na dnu

V Stranki za trajnostni razvoj Slovenije (TRS) odločno protestirajo proti napadom na pravno državo, ki jih državljani intenzivno opažajo zadnje dni, so zapisali v izjavi za javnost. »Malomarno, brez resnih analiz o stanju v pravosodju sklicano izredno zasedanje DZ vidimo kot politični pritisk izvršne oblasti na pravosodno oblast v želji, da si jo podrediti,« je zapisal predsednik stranke Matjaž Hanžek.

Kot vrhunec neprimernega odnosa do pravne države (kakor tudi neprikrit izraz pravne kulture) pa izpostavljajo izjave nekaterih politikov ob izreku sodbe v primeru Patria. »Namesto da bi predstavniki izvršilne in zakonodajne oblasti sprejeli sodbo kot se za normalno demokratično pravno državo spodobi, brez kakršnega koli moralnega zadržka in dokazov  napadajo sodnico in tožilce, ter jih obtožujejo nestrokovnosti, neetičnosti, politične pristranskosti in zarotništva,« je pojasnil Hanžek.

»Peti junij je s tem potrdil, da sta politična kultura in pravna država v Sloveniji na dnu,« je zapisal in dodal, da je nasprotovanje odločitvam sodišč nekaterih politikov ne le žaljivo do pravosodja, ampak kaže na konec pravne države. V TRS so tako ogorčeni nad zlorabo politične moči v zasebne in strankarske namene ter zahtevamo takojšnje končanje pogroma nad pravosodjem. Sodnici in tožilcem pa izražajo podporo za pogum, strokovnost in pokončnost kljub nekaterim poskusom linča.

Prelomna razsodba

Nekdanji odgovorni urednik časopisa Delo Darijan Košir meni, da je končna sodba višjega sodišča, ki je v tožbi SDS proti časopisni hiši Delo presodilo v prid slednji, dokaz, da morajo novinarji in uredniki, če zares verjamejo v zgodbo, ki stoji na trdnih temeljih, na njej vztrajati ne glede na vse pritiske in grožnje.

Košir, ki je bil urednik časnika v času afere Patria, je 5. junij 2013, ko je javnost izvedela za razsodbo višjega sodišča, označil kot prelomnega za Delovo in nasploh slovensko novinarstvo.

»Višje sodišče je v izjemno natančno obrazloženi sodbi potrdilo našo vero v zgodbo Dejana Karbe iz novembra 2009 o stranpoteh primera Patria, ki je kasneje - tudi po zaslugi serije naših objav - dosegel neslutene razsežnosti in se končal včeraj z doslej nepredstavljivo obsodbo ključnih akterjev na ljubljanskem okrajnem sodišču,« je v odzivu zapisal Košir.

Pričakuje opravičilo

Nekdanji odgovorni urednik Dela zdaj pričakuje opravičilo vseh, ki so v zgodbi "videli zgolj 'zaroto'" in tudi vseh tistih ljudi v vodstvih in lastniških strukturah podjetja Delo, ki so afero Patria kasneje izrabili za njegovo odstavitev s položaja odgovornega urednika in za prisilno premestitev novinarja Karbe. Hkrati pa se, kot je zapisal, veseli tudi nadaljevanja procesa na evropskem sodišču, kot je to v prvem odzivu na sodbo napovedala SDS.

Višje sodišče je presodilo v korist časopisne hiše Delo in spremenilo sodbo okrožnega sodišča, ki je Delo novembra lani obsodilo na plačilo odškodnine in objavo javnega opravičila zaradi članka o denarju iz Patrie in stranki SDS. Delu tako ne bo treba plačati odškodnine SDS v višini 10.000 evrov.

Članek z naslovom Denar iz Patrie ni končal pri Janezu Janši, temveč v njegovi stranki SDS je bil v Delu objavljen 23. novembra 2009. Novinar Dejan Karba ga je napisal na podlagi pogovora z vodjo finskih preiskovalcev Björkqvistom, SDS pa je zaradi članka vložila tožbo, s katero je od Dela zahtevala 300.000 evrov odškodnine in javno opravičilo.

»Repriza politično motiviranih procesov in obsodb«

V Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) ugotavljajo, da se ob 25. obletnici procesa proti četverici pred vojaškim sodiščem v Ljubljani dogaja »nekakšna repriza politično motiviranih procesov in obsodb«, ki temeljijo na slabo skonstruiranih indicih, ne pa tudi na dokazih, so sporočili iz združenja.

»Vrsta skrajno nenavadnih okoliščin, od medijsko napovedanega procesa pred petimi leti do popolnih netočnosti v obsodilni sodbi, da o bizarnih obtožbah o neugotovljenih dneh, neznanih načinih in neidentificiranih načinih komunikacije niti ne govorimo, upravičeno poglablja sum v to, da proces ni sledil pravosodnim, pač pa političnim ciljem,« opozarjajo v VSO.

Janezu Janši dve leti v imenu ljudstva

Takšna obsodba ne sme in ne more zdržati

Očitno vnaprej napisana obsodba zato po njihovem mnenju »ne sme in ne more zdržati, če želimo doseči ideale pravne in demokratične države, ki so bili najvišje postavljeni cilji osamosvojitvenih vrednost, ki jih varuje VSO«.

Vse o primeru Patria si preberite tukaj.

Ljubljansko okrajno sodišče je namreč tri obtožene v zadevi Patria, predsednika SDS Janeza Janše, lastnika Rotisa Ivana Črnkoviča in brigadirja Toneta Krkoviča, v sredo spoznalo za krive kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih oklepnikov. Sodba ni pravnomočna.

Janša se zahvaljuje podpornikom

Prvak SDS Janez Janša se je danes na svojem twitter računu zahvalil vsem za podporo. »Velika hvala vsem, ki mi pošiljate podporo. In opravičilo, ker ne morem vsakemu posebej odgovoriti,« je zapisal dan po izreku sodbe v primeru Patria.