Ponoči okoli 20 stopinj Celzija

Do ponedeljka bodo najvišje temperature zraka po nižinah nad 35 stopinj Celzija, tudi ponoči bodo predvsem v mestih temperature precej nad 20 stopinjami.

Stopnjuje se tudi padavinski primanjkljaj. Kljub dobri spomladanski zalogi vode se v površinskem sloju tal zaradi močnega izhlapevanja razmere izjemno hitro poslabšujejo. Stanje površinske vodne bilance je najslabše na Obali in v severovzhodni Sloveniji. Površinski sloj tal se intenzivno suši tudi v drugih predelih Slovenije. Še posebno na lahkih tleh se ob stopnjevanju razmer povečuje možnost za pojav kmetijske suše. Znaki sušnega in vročinskega stresa na rastlinah so že opazni.

Hidrološke razmere običajne za letni čas

Hidrološke razmere površinskih voda v Sloveniji na Arsu trenutno ocenjujejo kot običajne za poletni čas in ne beležijo hidroloških posebnosti. V prihodnjih dneh bodo reke še naprej postopno upadale. Zlasti na manjših rekah in potokih na širšem območju Primorske ter ponekod v osrednji Sloveniji se bo v prihodnjih dneh povečala možnost za pojav hidrološke suše površinskih voda. Manjši vodotoki lahko presahnejo na običajnih mestih, kjer je ta pojav pogost v poletnih mesecih.

Čeprav meteorološka napoved v naslednjih desetih dneh ne kaže na obilnejše padavine, zaenkrat Arso ne pričakuje težav glede podzemne vode.

Pazite na porabo vode

Prebivalce pa pozivajo, da s svojim ravnanjem ne poslabšujejo količinskega in kakovostnega stanja voda, še zlasti na najbolj ranljivih območjih. Potrebno je dosledno upoštevati tudi pozive upravljalcev javnih vodovodov.

Informacije, obvestila in opozorila lahko spremljamo na spletnih naslovih Arsa.

Vročina največje breme predstavlja starejšim, bolnim in otrokom

Na ljubljanski urgenci že beležijo porast števila bolnikov, ki imajo zdravstvene težave zaradi vročine. Predvsem so to srčni bolniki, ki se jim zdravstvene težave ob visokih temperaturah še poslabšajo, pojasnjuje zdravnik na urgenci Primož Aplenc. Smrtnega primera zaradi vročinskega udara letos še niso imeli, je dodal.

Vročina je najbolj obremenjujoča za starejše, bolne in otroke, je pojasnil Aplenc v današnji izjavi za medije. Posebej ogroženi so starejši ljudje s srčnimi boleznimi tako zaradi vpliva vročine na srčnožilni sistem kot tudi zaradi zdravil, ki blokirajo mehanizme odvajanja toplote.

So pa tudi splošni, zdravorazumski ukrepi za zaščito pred vročino, kot je izogibanje neposredni sončni svetlobi, prezračevanje prostorov v zgodnjih jutranjih urah, če v stanovanju nimamo klime, uživanje zadostne količine tekočine, izogibanje alkoholu ter pretirani telesni aktivnosti.

Alkohol lahko smrtno nevaren

Alkohol je lahko v vročini tudi smrtno nevaren, saj odvaja vodo iz telesa. Prav tako je nevarna prekomerna rekreacija pri teh temperaturah, saj mišice ob aktivnosti proizvajajo toploto in se lahko telo pregreje, poleg tega izgubljamo veliko tekočine. Tako Aplenc svetuje, naj gremo kvečjemu na kakšen večerni sprehod. Po njegovih navedbah je problem predvsem pri športnikih, ki pogosto izgubijo občutek in vročino podcenjujejo.

Ranljiva skupina so tudi otroci, saj njihovi centri uravnavanja toplote niso v celoti razviti. Če je otrok nezaščiten na soncu in ima izpostavljeno glavo, lahko v minutah utrpi vročinski udar, ki je lahko usoden, opozarja Aplenc. Starši naj otroka varujejo pred vročino in ga ne izpostavljajo soncu. Če pa se vročini ne morejo izogniti, naj ga hladijo tako, da ga zavijejo v mokro plenico ali pa v kopel, pri čemer pa mora biti temperatura vode 37 stopinj Celzija, nikakor ne nižja ali višja.