130 do 150 ...

... plastičnih vrečk za enkratno uporabo po ocenah društva Ekologi brez meja porabi povprečni Slovenec na leto. To je manj kot leta 2010, ko je društvo povprečnemu državljanu pripisovalo porabo od 150 do 300 vrečk na leto, pa vendar v društvu opozarjajo, da jih medtem Danec ali Finec na leto porabi le štiri. Tako nizko porabo so dosegli z višjimi davki in posledično višjimi cenami plastičnih vrečk, o čemer pa v Sloveniji nočemo niti slišati, pravijo v društvu.

Popolno prepoved ...

... najbolj škodljive plastike in plastičnih vrečk za enkratno uporabo z letom 2020 je v nedavni resoluciji zahteval evropski parlament. Novembra lani pa je evropska komisija sprejela predlog, po katerem bi države članice morale zmanjšati uporabo lahkih plastičnih nosilnih vrečk, prepuščena bi jim bila le izbira načina za uresničitev tega cilja.

(Foto: Tomaž Zajelšnik / dokumentacija Dnevnika)

»Vsako leto več kot osem milijard plastičnih vrečk konča na smetiščih Evrope, kar močno škoduje okolju. Nekatere države članice so pri zmanjševanju uporabe plastičnih vrečk že dosegle zavidljive rezultate. Če bi njihovemu zgledu sledile še druge države članice, bi lahko skupno porabo v Evropski uniji zmanjšali za kar 80 odstotkov.«

Janez Potočnik,

evropski komisar za okolje,izjava evropske komisije za javnost, 4. novembra 2013

79,6 ...

... odstotka Slovencev ne bi motila ukinitev brezplačnih plastičnih vrečk pri blagajnah nekaterih trgovskih verig, so s spletno anketo, ki jo je novembra 2011 izpolnilo okoli tisoč ljudi, ugotovili Ekologi brez meja. Z isto anketo so naravovarstveniki ugotovili, da večina anketirancev (76,27 odstotka) doma hrani do 30 plastičnih vrečk za enkratno uporabo. Dobljene ali kupljene vrečke anketiranci najpogosteje uporabijo za shranjevanje smeti (50,55 odstotka), prenos blaga iz trgovine (22,79 odstotka) in shranjevanje raznih predmetov (16,82 odstotka).