Poslanci bi morali danes opraviti tudi tretjo obravnavo zakona. A sta poslanec DeSUS Franc Jurša ter poslanec SDS Štefan Tiselj napovedala, da bodo za tretjo obravnavo zakona ponovno vložili dopolnilo, s katerim so v DeSUS že poskušali v zakon zapisati prepoved opravljanja veletrgovske dejavnosti za lekarne.

Tako bo državni zbor tretjo obravnavo zakona opravil na januarski redni seji.

DeSUS za prepoved prodaje zdravil na debelo

DeSUS je skušal z dopolnilom k 105. členu v besedilo zakona o zdravilih vnesti določbo, po kateri lekarne ne bi smele opravljati dejavnosti prodaje zdravil na debelo. Že ob preteklih obravnavah predloga zakona so nekateri poslanci kot primer izpostavili Lekarno Ljubljana in njihovo veletrgovsko podjetje LL Grosist. V ostalih koalicijskih strankah so takemu predlogu nasprotovali, ker da bo to še povečalo moč maloštevilnih veletrgovcev, ki obvladujejo slovenski trg zdravil.

Ob Lekarno Ljubljana se je v utemeljitvi svojega glasu obregnil poslanec SLS Franc Pukšič, ki je ocenil, da v koalicijskih strankah z zavračanjem take ureditve "držijo štango Jankovićevemu duhu v zakonu" in da gre v tem primeru za sistemsko korupcijo.

V PS, DL in SD so oblikovali svoje dopolnilo, s katerim so prepoved iz besedila zakona umaknili. Že v dopoldanski plenarni razpravi glede tega vprašanja je poslanka SD Andreja Črnak Meglič opozorila, da bi prepoved veleprodaje za lekarne le še bolj okrepila nekatere veletrgovce, ki se že danes kartelno dogovarjajo. V SD se zavzemajo, naj se to področje namesto v zakonu o zdravilih uredi v zakonu o lekarniški dejavnosti.

SDS: Nadzor nad družbo, ki je veletrgovec in trgovec na drobno, bo še težji

Podoben predlog je imela tudi poslanka DL Kristina Valenčič. Opozorila je, da 90 odstotkov slovenskega trga z zdravili obvladujejo le štirje veletrgovci. Zato po njihovem prepričanju pretirana regulacija na trgu zdravil ne vodi do večje dostopnosti. Predlagajo, naj se omenjeno vprašanje uredi v zakonu o lekarniški dejavnosti.

Alenka Jeraj iz SDS je nasprotno opozorila, da bo še težje opravljati nadzor, če bo neka družba istočasno veletrgovec in trgovec na drobno. Ivan Hršak iz DeSUS pa je zagotovil, da njihov predlog ni usmerjen proti Lekarni Ljubljana, temveč zasleduje cilj, da izvajalci lekarniške in zdravstvene dejavnosti izvajajo dejavnost, za katero so bili ustanovljeni.