T. i. mega varčevalnemu zakonu se je namreč lani obetal tudi referendum, ki sta ga napovedovala policijska sindikata, a sta v teku 35-dnevnega roka za zbiranje podpisov za razpis referenduma pobudo umaknila. Z vlado sta namreč sklenila sporazum, ki je policistom med drugim zagotovil dodatna sredstva zaradi povečanega obsega dela in zaradi nadurnega dela.

Tako so po šestih dneh zbiranja podpisov za razpis referenduma le to ustavili, še isti dan pa je zakon predsednik republike razglasil, objavili so ga tudi v uradnem listu. Tako je lahko začel veljati 31. maja 2012.

V sindikatu vojakov pa so prepričani, da po razpisanem koledarskem roku za zbiranje podpisov po zakonu o referendumu in ljudski iniciativi tega ni možno ustaviti. Nikakor pa zakona pred iztekom tega roka ni možno poslati v razglasitev predsedniku republike, so prepričani. Zato je bil postopek zbiranja podpisov za referendum po njihovih navedbah nezakonito prekinjen, s čimer so bile kršene ustavne pravice volivk in volivcev.

Na protiustaven in nezakonit način pa so še danes z varčevalnim zakonom kršene mnoge pravice delavcev, pripadnikov Slovenske vojske, še menijo v sindikatu.