Potem ko naj bi DL z napovedjo podpore opozicijski noveli varčevalnega zakona precej vznemirila koalicijske vrste, je DL od koalicije v ponedeljek dobila zagotovilo, da bo vlada danes pripravila svoj predlog sprememb, je dopoldne povedal prvak DL Gregor Virant.

Predlog sprememb v petem odstavku 143. člena zakona za uravnoteženje javnih financ dodaja novo izjemo. Čeprav nimajo podlage v vplačanih prispevkih, bi se po predlogu vsem upravičencem do dela pokojnine za upoštevanje obdobij pokojninske dobe do 31. marca 1992 pri nosilcih zavarovanja v drugih republikah nekdanje SFRJ, od 1. januarja prihodnje leto zagotovilo izplačilo pokojnin v višini, kot so jo imeli pred uvedbo varčevalnega zakona. Finančni učinki spremembe bodo predvidoma 7,6 milijona evrov letno, in sicer od leta 2013 naprej.

Razlog za dopolnitev izjem je v tem, da so bili za dele omenjenih pokojnin plačani prispevki v splošne republiške sklade pokojninskega in invalidskega zavarovanja, iz česar izhaja, da je bila omenjena kategorija zavarovancev dejansko vključena v obvezno pokojninsko zavarovanje in je tudi plačevala prispevke, vlada navaja v predlogu zakona. Obveznost pokritja razlike pa je bila po njihovih navedbah prevzeta s posameznimi socialnimi sporazumi, sklenjenimi z ostalimi državami bivše SFRJ.

DL se sicer zavzema za nadgradnjo takih rešitev. Za ostale kategorije upokojencev, pri katerih so bile po mnenju DL storjene krivice, bo tako ta stranka verjetno vložila dopolnila v parlamentarnem postopku.

Minister za finance Janez Šušteršič je danes po ločenih sestankih s sindikati, pobudniki referendumov o slabi banki in holdingu dejal, povedal, da se bo morda predlog v postopku še kaj modificiral. Vendar so s predlogom po njegovih besedah vsekakor korak bliže temu, da skupaj kot koalicija vendarle sprejmejo spremembe.

Opozicijski predlog sprememb varčevalnega zakona pa je po mnenju DL preveč radikalen, saj praktično izničuje varčevalne učinke 143. člena varčevalnega zakona. Usoda te novele, o kateri bodo poslanci glasovali predvidoma danes, je tako verjetno zapečatena.

Popravke varčevalnega zakona v 143. členu so sicer že pred parlamentarnimi počitnicami zahtevale zlasti tri stranke: DeSUS, DL in SLS. Koalicija se je enotno strinjala, da ministrstvo za delo pripravi predlog sprememb. Ministrstvo je predlog koaliciji v usklajevanje poslalo v začetku oktobra, vlada pa je po Virantovih besedah s predlogom zamujala in DL s tem "spravila v zagato". Ostale koalicijske partnerice so predlog kot tak že podprle.