Pogajanja o pokojninski reformi se bodo tudi zaradi odsotnosti nekaterih socialnih partnerjev nadaljevala v torek namesto danes, je dejal minister. Pojasnil je, da so na predlog zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju na podlagi dozdajšnje diskusije že pripravili dopolnila. "Za odprta vprašanja smo pripravili rešitve in izračune, cel sveženj dopolnil pa nameravamo predstaviti v torek," je napovedal.

"Eno glavnih sporočil reforme je: če bomo delali nekoliko dlje, bomo imeli višje pokojnine. Po izteku prehodnega obdobja bomo imeli za približno dve leti dela približno deset odstotkov višjo pokojnino. Naš sistem temelji na tem, da bi dvignili upokojitveno starost in podaljšali delovno aktivnost, pokojnina pa bo zato višja," je povedal.

"Imamo tudi spodbudne mehanizme za čim daljšo delovno aktivnost. Če bi posameznik delal po 40. letu pokojninske dobe, do 43. leta, bi tudi samo zaradi teh treh let do konca življenja užival deset odstotkov višjo pokojnino - za vsako leto tri odstotke več," pravi.

Predvideva, da bo matično delovno telo obravnavalo predlog že prihodnji teden. "Časa za dogovor je več kot dovolj. Če je volja, bomo tudi ta dogovor našli," je ocenil.

Ob tem opozarja, da moramo vsi imeti v mislih, kaj se bo zgodilo, če te reforme ne bo. "V tem primeru bodo pokojnine zlasti novih upokojencev še naprej zelo padale, kar zdaj s pokojninsko reformo ustavljamo. Vsi tisti, ki so do predlaganih rešitev skeptični, morajo vedeti, kaj bi se zgodilo v primeru nesprejetja reforme," je dejal.

Opozoril je še, da je pri predstavitvi nekaterih izračunov na zadnjih pogajanjih v sredo prišlo do pomote, zato je po njegovih besedah razumljivo, da so bili na sindikalni strani v prvem odzivu nezadovoljni. "Zadeve niso tako obupne, kot je kazalo takrat. Šlo je za čisto računsko napako," je pojasnil.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so po zadnjih pogajanjih v sredo ocenili, da se je na pogajanjih zaostrilo. Nezadovoljni so bili tako z vsebino novega kompromisnega predloga kot s tempom pogajanj.