Nadzorni svet je upravo Soda razrešil, ker ni delovala v skladu s sklepi nadzornega sveta.

Ješovnik nov predsednik uprave Soda

Nadzorni svet Soda je tako na današnji drugi izredni seji odpoklical predsednika uprave Tomaža Kuntariča in oba člana uprave, Matjaža Jauka in Kreša Šavriča. Imenoval je novo začasno upravo za obdobje 6 mesecev. Nov predsednik uprave je postal Peter Ješovnik, člana pa Igo Gruden in Nada Drobne Popovič.

Upravi Telekoma Slovenije je bila pred tem poslana zahteva, da prekliče skupščino, ki bi se morala začeti ob 14. uri. Pod zahtevo sta bila podpisana tako Gruden in Ješovnik. Ob tem se je Gruden po naših informacijah skliceval, da zastopa državo oziroma njen dvotretjinski delež Telekoma. Zahteva je sicer nezakonita, saj bi jo moral potrditi tudi državni zbor.

Spomnimo, Gruden je imel zgolj teden dni po imenovanju, 21. decembra, polne roke dela. Kapitalski družbi (Kad) je sporočil, da bo vlada zamenjala tri člane nadzornega sveta, opoldne pa izpeljal skupščino Soda, na kateri je zamenjal pet od šestih nadzornikov. Že dan prej je na Luko Koper poslal zahtevo za sklic skupščine družbe, na kateri naj bi zamenjali celotni nadzorni svet družbe, enako je napovedal v Zavarovalnici Triglav in Telekomu Slovenije. Sredi lanskega decembra je tako v zgolj enem dnevu vlada oziroma v njenem imenu AUKN napovedala zamenjavo štiriindvajsetih nadzornikov.

Že takrat smo Grudna vprašali, ali bo zamenjal predsednika uprave Soda Tomaža Kuntariča, ki do ustanovitve Slovenskega državnega holdinga (SDH) upravlja z državnim premoženjem . »O vodenju Soda ne vem nič in gre za popolno špekulacijo,« nam je 24. decembra lani odgovoril Igo Gruden.

Na skupščini Telekoma prisotnega 41 odstotkov kapitala

Delničarji Telekoma Slovenije so danes na skupščini v Ljubljani, na kateri je bilo prisotnega 41,51 odstotka kapitala, v nadzorni svet po nasprotnem predlogu imenovali Boruta Jamnika in Bernardo Babič, po predlogu države pa še Adolfa Zupana, Matjaža Janšo, Miho Kluna in Tomaža Berločnika. Sprejeli so tudi sklep o izplačilu vmesne dividende.

Skupščina je glede nadzornikov potrdila nasprotni predlog Modre zavarovalnice in pooblaščencev, ki jih je zastopal predsednik društva Mali delničarji Slovenije Rajko Stanković, in v nadzorni svet namesto predlaganega Mateja Kovača imenovala predsednika uprave Modre zavarovalnice Jamnika, namesto predlaganega Matjaža Savodnika pa članico uprave borznoposredniške družbe Perspektiva Babičevo.

Delničarji so potrdili ostale kandidate za nove nadzornike, ki jih je v zahtevi za sklic skupščine predlagala že država, in sicer Zupana, Matjaža Janšo, Kluna in Berločnika.

Nadzorniki so imenovani za štiriletni mandat, v nadzornem svetu pa bodo nasledili Tomaža Berginca, Francija Mugerleta, Tomaža Kalina, Jaroslava Berceta, Marka Hočevarja in Natašo Štelcer, ki jim mandat poteče 26. aprila.

Berginc: Ponosni smo na svoje delo

Berginc je na skupščini izrazil upanje, da bodo aktualni nadzorniki tudi za četrto leto mandata dobili razrešnico. Dejal je, da so ponosni na svoje delo, da ne redne revizije ne dve izredni reviziji pomembnih nepravilnosti niso pokazale ter da je družba pridobila na svoji vrednosti.

Stanković je po skupščini povedal, da so s skupaj predsednikom uprave Perspektive Darijem Južno državi prepustili štiri mesta v nadzornem svetu. "Država je sama povedala, katere ljudi želi," je dejal Stanković in dodal, da so oni imenovali Babičevo in Zupana, ki sta po njegovih besedah vrhunska strokovnjaka. Kot je dejal, so Savodnika izločili iz predloga zaradi konflikta interesov, na katerega so bili opozorjeni.

Skupščina je tudi izglasovala sklep, da se v 30 dneh izplača vmesna dividenda v najvišji zakonsko dovoljeni višini. Koliko bo znašala, še ni znano. Predlog uprave glede višine dividende namreč trenutno obravnava nadzorni svet, po navedbah družbe pa bo znesek objavljen v četrtek.

Uprava lahko vmesno dividendo izplača glede na predviden dobiček v tekočem letu, pri čemer znesek ne sme preseči polovice predvidenega dobička po oblikovanju rezerv ter tudi ne polovice dobička iz prejšnjega leta.

Nihče od delničarjev na sprejete sklepe ni napovedal izpodbojnih tožb.

Na skupščini - izpeljali so jo v drugem sklicu, saj v prvem ni bila sklepčna - ni mogla glasovati država, oz. v njenem imenu Slovenska odškodninska družba (Sod), ter tudi ne Zavarovalnica Triglav, Kapitalska družba, Nova Kreditna banka Maribor, Luka Koper, Aerodrom Ljubljana in sklad za financiranje razgradnje NEK. Agencija za trg vrednostnih papirjev jim je z januarja izdano odločbo namreč prepovedala uresničevati glasovalne pravice, ker delujejo usklajeno in presegajo prevzemni prag. Prepoved velja, dokler ne objavijo prevzemne ponudbe ali ne znižajo lastniškega deleža pod prevzemni prag.

Delničarji so pred glasovanjem o drugih sklepih po odločitvi predsednika skupščine Stojana Zdolška odločali o predlogu Soda, da se skupščina prekliče. Predlog so zavrnili brez glasu za.

Stanković: Dogajanje na Sodu je slaba korporativna praksa

Stanković ob tem meni, da današnje dogajanje na Sodu ''ni dobra korporativna praksa" in da je bil pritisk, ki ga je bila deležna prejšnja uprava Soda, neupravičen.

"Upam, da bodo oblastniki dojeli, da je treba govoriti z vsemi deležniki, in ne samo kazati mišic. Mali delničarji se bomo obnašali kot odgovorni lastniki tudi takrat, ko bomo imeli na svoji strani vse glasovalne pravice," je dejal Stanković.