Vrnili bi pravico do dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja

Novelo zakona za uravnoteženje javnih financ sta podprto s podpisi državljanov v DZ v začetku julija vložili Zveza policijskih veteranskih društev Sever in Zveza veteranov vojne za Slovenijo. Z njo želita vsem vojnim veteranom leto po tistem, ko bo gospodarska rast višja od 2,5 odstotka BDP, vrniti pravico do dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. A za dosego tega cilja bi morali po mnenju vlade spremeniti 15. člen zakona o vojnih veteranih in ne varčevalnega zakona. Ker vlada predlagane rešitve vsebinsko podpira, bo pripravila ustrezen predlog sprememb zakona o vojnih veteranih.

Vlada ima negativno mnenje tudi o predlogu novele zakona o vojnih invalidih, s katero poslanci NSi predlagajo nov rok, v katerem bi lahko pripadniki teritorialne obrambe vložili zahtevo za pridobitev statusa vojaškega vojnega invalida. NSi želi tistim, ki so zahteve vložili po določenem skrajnem roku, 31. decembru 1997, omogočiti, da nove zahteve vložijo do konca leta 2015. Vlada ocenjuje, da je predlog novele s pravnosistemskega vidika neustrezen in nomotehnično neprimeren, saj da se prehodna določba, ki ureja rok, do katerega lahko upravičenci uveljavljajo neko pravico, nikoli ne novelira. Tako se rok, ki je potekel 31. decembra 1997, po mnenju vlade na predlagani način ne more spremeniti.

Uveljavljanje bi bilo zaradi časovne oddaljenosti problematično

V obrazložitvi vlada med drugim navaja, da je uveljavljanje invalidskega statusa na podlagi bolezni iz časa vojaške agresije na Slovenijo leta 1991 zaradi časovne oddaljenosti problematično, ker je oteženo ugotavljanje vzročne zveze med obolenjem in vojnimi napori, ki naj bi povzročili nastanek okvare zdravja. Bolezen za razliko od okvare zdravja kot posledice dobljene rane ali poškodbe po daljšem časovnem obdobju ne pušča vidnih sledov na površini telesa ali vidnih okvar notranjih organov, ki bi jih bilo mogoče ugotoviti oziroma dokazati z ustreznimi diagnostičnimi metodami, navaja vlada. sta