Vlada se je za takšen ukrep zavezala ob obravnavi sklepov komisije DZ za narodni skupnosti.

Kot so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje (Ukom) po seji vlade, je ministrstvo za notranje zadeve konec maja na vsa ministrstva poslalo dopis, naj posebej opozorijo organe v svoji sestavi ter vse v javnem sektorju, ki delujejo na narodnostno mešanih področjih, naj zagotavljajo poslovanje na dvojezičnem območju, pri čemer morajo vzpostaviti ustrezne organizacijske in kadrovske pogojev za poslovanje v jeziku narodne skupnosti.

Glede sistemske nadgradnje uveljavljanja dvojezičnega poslovanja na narodnostno mešanem območju bodo razmislili ob pripravi zakona o avtohtoni italijanski in madžarski narodni skupnosti oz. ob spremembi katerega že od obstoječih zakonov, ki se nanašajo na dvojezično poslovanje, navajajo v Ukomu.

O ustanovitvi urada za dvojezičnost pa vlada meni, da bi to poseglo v pristojnosti nekaterih že delujočih državnih organov. Vlada predlaga komisiji DZ za narodni skupnosti, da vlado seznanja o morebitnih konkretnih nepravilnostih in o sumih kršitev uresničevanja zakonodaje na področju uresničevanja pravic avtohtone italijanske in madžarske narodne skupnosti. Vlada bo to proučila in po potrebi sprejela ustrezne ukrepe, so sporočili iz Ukoma po seji vlade.

Komisija vlade za narodni skupnosti je sicer konec septembra lani obravnavala problematiko narodne in jezikovne opredelitve pripadnikov italijanske in madžarske narodne skupnosti Sloveniji. Ob tem so ožji delovni skupini naložili, naj do konca novembra istega leta pripravi osnutek študije z navedbo namena, ciljev, metodologije, okvirom raziskovalnega dela ter finančnim okvirom.

Ta se je sestala na dveh sestankih, na katera sta bila povabljena poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti ter predsednika Obalne samoupravne skupnosti italijanske narodnosti in Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti.

Na podlagi sestankov je inštitut za narodnostna vprašanja pripravil predlog koncepta študije, trenutno pa potekajo aktivnosti za pridobitev finančnih sredstev za izvedbo študije, so še navedli v Ukomu.