Kot je na novinarski konferenci po seji vlade povedal Pličanič, takšno stališče vlade ne pomeni, da se vlada ne bi hotela pogajati o višini mase za plače javnih uslužbencev, ampak pomeni to, da denarja preprosto ni. "Masa plač, kakšna je, je najvišja možna, zato se o tem ni mogoče pogajati," je dejal. Si pa vlada po ministrovih besedah želi pogajanja o tem, na kakšen način je mogoče zmanjšati omenjeno maso.

Za plače ne moremo dati več denarja

Pličanič je opozoril, da je prihodkov v proračunu manj, kar je morala vlada tudi upoštevati pri razdelitvi denarja proračunskim uporabnikom. "Del, ki je namenjen plačam javnih uslužbencev, je takšen, kakršen je, in večji ne more biti, sicer bi trpeli drugi proračunski porabniki," je dejal in dodal, da je vlada denar razporedila po kar najboljših močeh.

Ministru se zdi prav, da se predstojniki posameznih delov javnega sektorja s svojimi sindikati ločeno pogajajo o načinu znižanja omenjenih sredstev. "Razlike med posameznimi deli javnega sektorja so namreč velike, zato ne bi bilo pravično, da bi linearno ali na enak način posegli v vse dele javnega sektorja. Na ta način bi prišli do uravnilovke, kar bi bilo izrazito nepravično," je dejal.

Odprava kršitev sporazuma

V sporočilu po seji vlade je sicer zapisano, da vlada ne predlagala znižanja plač zaposlenim v javnem sektorju, pač pa pričakuje, da bodo proračunski uporabniki rešitve za znižanje mase za plače primarno iskali na področju organizacijske strukture in strukture delovnih mest ter števila zaposlenih. V vladi poudarjajo tudi, da znižan obseg sredstev v ničemer ne pomeni kršitve zakona o sistemu plač v javnem sektorju in kolektivnih pogodb ter da bodo javni uslužbenci še naprej prejemali plače v skladu z zakonom.

V zvezi z zahtevo, da se odpravijo kršitve sporazuma, ki so ga sindikati javnega sektorja podpisali maja lani, in dogovora o ukrepih na področju prejemkov v javnem sektorju, vlada pojasnjuje, da tako omenjeni sporazum kot dogovor določata, da se je o morebitni spremembi plač (navzgor) in o odpravi nepravilnosti plačnega sistema javnega sektorja treba začeti pogajati pred koncem leta 2013. "Aktivnosti za odpravo sistemskih pomanjkljivosti plačnega sistema pa že tečejo," so zapisali.

Sindikati kot enakovredni socialni partnerji

Na zahtevo koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja, da se utrdi socialna država ter ohrani obseg in kakovost vseh javnih storitev, vlada odgovarja, da kljub izjemno zaostrenim javnofinančnim razmeram načelo socialne države tudi zaradi ukrepov vlade, ni ogroženo.

Na novinarski konferenci je Pličanič odgovoril tudi na zahtevo sindikatov, naj jih vlada prizna kot enakovredne socialne partnerje. Ob tem je pojasnil, da tako sam, kot njegovi kolegi v vladi, že zdaj sindikate vidijo kot enakovredne socialne partnerje. "Socialni dialog je za to vlado temelj demokratičnega procesa, kar je vlada do zdaj velikokrat dokazala tudi že v praksi," je dejal, pri tem pa spomnil na pokojninsko reformo in zakon za uravnoteženju javnih financ.

Vlada je na današnji seji po besedah ministra govorila tudi o predvideni noveli zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Ta prinaša večjo fleksibilnost pri izplačilu plač, kar pomeni, "da morajo imeti tisti, ki vodijo posamezne organizacije v javnem sektorju več možnosti, da nagradijo tiste, ki delajo dobro, in sankcionirajo tiste, ki delajo slabe", je dejal. Novela je sicer po besedah ministra že pripravljena.