Kot so sporočili iz urada vlade za komuniciranje, predlog, ki ga vlada v DZ pošilja po rednem postopku, predvideva spremembe štirih rešitev, in sicer splošne davčne stopnje, instituta tanke kapitalizacije, davčne obravnave prihodkov oziroma izgube iz naslova odpisa dolga v postopku prisilne poravnave in davčne olajšave za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje.

Davčna stopnja bo po predlogu znašala 17 odstotkov, kolikor velja za leto 2013. S tem spreminja trenutno določeno dinamiko zniževanja tega davka, ki bi se v letu 2014 znižal na 16 odstotkov, v letu 2015 pa na 15 odstotkov. Na ta način se želi prispevati k javnofinančni konsolidaciji, v predlogu na svoji spletni strani navaja vlada.

Novela bo tudi uskladila ta zakon z noveliranim insolvenčnim zakonom glede pokrivanja davčne izgube. Ker se prihodki iz naslova odpisa dolgov v prisilni poravnavi ne vključujejo več v davčno osnovo, tudi ni podlage za pravico do pokrivanja davčne izgube iz preteklih let za znesek teh odpisov dolgov.

Nadgrajuje se institut t. i. tanke kapitalizacije zaradi zaščite davčne osnove in poenostavitve izvajanja instituta. Predlog med osebe, ki zapadejo pod pravilo tanke kapitalizacije, dodaja povezane osebe, ki doslej niso bile zajete, predvsem t.i. sestrske družbe. Ta rešitev sledi rešitvi, ki je določena že v veljavni ureditvi za posojila tretjih oseb v povezavi z jamstvom delničarja.

Poenostavlja se tudi izračun povprečnega stanja kapitala tako, da se povprečje izračuna iz stanj kapitala na začetku in na koncu davčnega obdobja. Izenačuje se definicijo kapitala z definicijo, ki velja za kapital na podlagi zakona, ki ureja gospodarske družbe, oziroma računovodskih standardov, pri čemer je iz izračuna povprečnega stanja kapitala izvzet le čisti dobiček oziroma čista izguba poslovnega leta, ker se postavka izračuna oziroma je na razpolago šele po izračunu davka.

Pri olajšavi za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje se bo zakon skliceval na veljaven zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.