Uredba podrobneje določa merila in pogoje, ki jih morajo izpolnjevati banke, od katerih bo Družba za upravljanje terjatev bank odvzela slabe terjatve, da bodo tako očistile svoje bilance in bodo po pričakovanjih vlade začele s kreditiranjem gospodarstva.

"Govorimo o bankah, ki so v težavah," je na novinarski konferenci po seji vlade dejal državni sekretar na finančnem ministrstvu. Kot je spomnil, že zakon o ukrepih za krepitev stabilnosti bank določa medresorsko komisijo, ki bo vladi predlagala, za katero banko je treba sprejeti določene ukrepe, denimo dokapitalizacijo.

Banka, ki bo deležna tovrstnih ukrepov, bo morala izpolniti določene pogoje. Med njimi je Šircelj izpostavil pripravo strategije, v kateri se bo morala banka opredeliti do določenih politik - denimo izplačila dividend in dohodkov ter likvidnostne politik - nanjo pa bosta dali mnenje Banka Slovenije in Družba za upravljanje terjatev bank.

Uredba določa tudi metodologijo vrednotenja slabih terjatev, ki se bodo odvzele bankam. V skladu z zakonom bodo to lahko terjatve, ki so nastale pred lanskim 1. septembrom, banke pa bodo v zameno zanje prejele obveznice. Državna jamstva zanje so z zakonom določena v višini štiri milijarde evrov.

Na podlagi te uredbe bo možno sanirati tudi NLB, je dejal Šircelj. "To banko je vsekakor treba očistiti slabih terjatev in prekiniti agonijo stalnega zniževanja kapitalske ustreznosti," je dejal.