Kupnina od prodaje naložb se bo razdelila med deležnike glede na lastniški delež v posamezni naložbi. Pri tem se bodo sredstva, ki pripadajo državi, porabila za odplačilo dolga, spodbujanje gospodarstva, poravnavo stroškov prodajnih postopkov ali pa za razvojne projekte, določene z zakonom o izvrševanju proračuna oz. posebnim zakonom.

Kapitalska družba, Slovenska odškodninska družba, Modra zavarovalnica, Družba za svetovanje in upravljanje ter Posebna družba za podjetniško svetovanje bodo kupnino uporabile za pokrivanje zakonskih obveznosti, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.

Pri prodaji se bodo zasledovali cilji doseganja najvišje tržne cene ter dokapitalizacije družb z zmanjšanjem deleža države oz. njenim popolnim umikom iz družbe. V slednjem primeru bo bolj kot maksimizacija tržne vrednosti naložbe pomembno ohranjanje delovnih mest in proizvodnje na obstoječi lokaciji.

V dokumentu so navedeni tudi možni postopki prodaje, to so javna ponudba, javna dražba, javno zbiranje ponudb ali pa ponudba vrednostnih papirjev.

Seznam naložb za prodajo je vlada sprejela 9. maja, na njem pa so deleži v 15 podjetjih. Vendar se je pozneje izkazalo, da koalicija glede predloga ni enotna. Predsedniki koalicijskih strank so uspeli doseči soglasje ta teden, ko so se dogovorili, da bo vlada čim prej pripravila dodatne ukrepe glede načina prodaje, da bo ta kar se da transparentna. Že v petek bo o predlogu razpravljal odbor DZ za finance, dokončna odločitev pa bo padla prihodnji teden na plenarni seji DZ.