Učenci OŠ Dol pri Ljubljani bodo v prihodnjem šolskem letu del pouka računalništva morda morali izpustiti. Njihova računalniška učilnica bi po šestih letih potrebovala prenovo, saj so nekateri programi (poleg računalniške opreme) tako zastareli, da ne delujejo več. »Računalniško učilnico je povozil čas,« pravi ravnatelj Gregor Pečan. A 14.000 evrov, kolikor bi stala prenova, šola ne premore več. Kar 67.000 evrov jo je za 130 zaposlenih stalo izplačilo tokratnega obroka plačnih nesorazmerij javnim uslužbencem.

Kdor ima, naj da, kdor nima, dobi pomoč

Kje naj šole dobijo denar za plačilo tokratnega obroka za odpravo plačnih nesorazmerij, ki ga morajo javnim uslužbencem izplačati do konca februarja, je ministrstvo za izobraževanje šolam v navodilih poslalo včeraj (v petek). Šole, ki imajo svoj denar, naj ga porabijo. Tistim, ki ga nimajo ali pa ga je za celoten obrok premalo, pa naj bi pomagalo ministrstvo.

Pečan je nad takšnimi navodili ogorčen. Šole namreč prihrankov nimajo zato, ker bi jim ministrstvo za izobraževanje, ki financira plače zaposlenih, nakazovalo preveč denarja. Da lahko razpolagajo s prihranki, se morajo skupaj z občinami – ustanoviteljicami ukvarjati s tržno dejavnostjo, na primer z oddajanjem telovadnice v času, ko v njej ni pouka športa. »Ta denar običajno porabimo za investicije in vzdrževanje,« pravi ravnatelj in poudarja, da ga bo zaradi ravnanja vlade za takšne projekte zmanjkalo.

Vznemirjene tudi občine

Takšna navodila so vznemirila tudi predstavnike Skupnosti občin Slovenije. Kot nam je v prvih odzivih povedala sekretarka skupnosti Jasmina Vidmar, bo treba poiskati drugačne rešitve. Občine namreč ne morejo prevzeti največjega bremena odprave plačnih nesorazmerij, ki jim ga je »nakopala« vlada. Kot je znano, naj bi zagotovile denar tako za poplačilo svojih javnih uslužbencev kot tudi tistih, ki delajo denimo v predšolski vzgoji, ki jo financirajo občine. Številne so že brez teh stroškov, ki jih niso načrtovale, v stiski, saj je denarja za vse redne izdatke (doplačilo socialnih storitev, doplačilo predšolske vzgoje, investicije, vzdrževanje…) premalo.

Javni zavodi, ki svojim zaposlenim še niso izplačali razlike v plači zaradi odprave tretje četrtine in ki delno ali v celoti ne morejo zagotoviti potrebnih sredstev za plačilo prvega obroka razlike v plači, morajo sicer ministrstvu do 3. februarja posredovati izpolnjen posebni obrazec, priložiti pa mu morajo podatke o poslovanju zavoda. Ti morajo biti ustrezno obrazloženi, še zahtevajo na ministrstvu. Tam bodo podatke preverili in denar šolam, ki bodo po njihovem mnenju do njega upravičene, tudi zagotovili.