Glede na predlog zakona, ki je objavljen na spletni strani vlade, bi Slovenija uvedla dveletno prehodno obdobje - od 1. julija letos, ko bo Hrvaška postala članica EU, do 30. junija 2015. V tem času bi se državljani Hrvaške v Sloveniji zaposlovali in delali pod pogoji, ki veljajo za državljane držav, ki niso članice EU.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti kot temeljni razlog za uvedbo prehodnega obdobja navaja zaščito slovenskega trga dela pred prostim zaposlovanjem in delom državljanov Hrvaške po vstopu Hrvaške v EU. V skladu z gospodarskimi napovedmi urada za makroekonomske analize in razvoj se bodo namreč razmere na trgu dela v letu 2013 še zaostrile, zaradi zamika v prilagajanju gospodarski aktivnosti pa se tudi v letu 2014 ne pričakuje izboljšanja.

Ministrstvo v predlogu zakona navaja, da je uradno odločitev o uvedbi prehodnega obdobja sprejela Nizozemska, da naj bi se za to odločili tudi Nemčija in Avstrija ter da Italija odločitve o tem še ni sprejela.

Po neuradnih podatkih ministrstva se bodo za uvedbo prehodnega obdobja odločile tudi Velika Britanija, Belgija, Francija in Ciper, medtem ko naj bi po trenutnih informacijah pravico do prostega pretoka delavcev za državljane Hrvaške zagotovile Danska, Švedska, Finska, Litva, Češka, Poljska, Slovaška, Madžarska in Bolgarija.

Na hrvaškem ministrstvu za delo so sicer poudarjali, da se članicam EU ni treba bati velikega pritiska hrvaških delavcev, ker je resničen interes Hrvatov za delo v tujini v okvirih evropskega povprečja - na migracije je pripravljenega 2,5 odstotka prebivalstva.