Vlada je za podpis v ponedeljek parafiranega sporazuma med SPS, vlado, ministrstvom za notranje zadeve ter policijo poleg Viranta pooblastila še generalnega direktorja policije Stanislava Venigerja.

S podpisom sporazuma se vlada zavezuje, da bo iz proračunov za letos in prihodnje leto ter dodatno z rebalansi zaradi stroškov, nastalih v projektu Akcija varovanja življenja in premoženja ljudi, v celoti povrnila dogovorjena sredstva v proračun policije. Najkasneje v 15 dneh po podpisu sporazuma bo vlada realizirala prenos sredstev v proračun policije v višini 600.000 evrov, pri pripravi rebalansa proračuna za letos pa bo zagotovila dodatna sredstva v višini 1.662.832 evrov za stroške dela, 159.790 evrov za uspešnost iz naslova povečanega obsega dela in 318.084 evrov za materialne stroške. Vlada hkrati soglaša tudi z nadaljnjim izvajanjem omenjenega projekta, s katerim se zagotavlja varovanje življenja, osebne varnosti in premoženja ljudi na množičnih demonstracijah.

Tako bo s sporazumom med drugim omogočeno izplačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela vsem uslužbencem v policiji, ki sodelujejo pri izvajanju projekta. Vlada bo ministrstvu iz proračuna za leti 2013 in 2014 ter dodatno z rebalansi do konca letošnjega leta zagotovila 825.000 evrov dodatnih sredstev, prihodnje leto pa dodatnih 2.100.000 evrov. Delovno uspešnost bodo sodelujočim v projektu začeli izplačevati pri julijski plači, in sicer v višini od treh do petih odstotkov osnovne plače za obračun. Prav tako bo v 30 dneh po podpisu predlagana sprememba kolektivne pogodbe za policiste glede določitve dodatnih dni letnega dopusta za policiste, ki opravljajo delo v posebej zahtevnih pogojih. Do konca leta bo dopolnjen 74. člen zakona o organiziranosti in delu v policiji tako, da se bo delovna obveznost iz 73. člena štela za posebno obremenitev. Prav tako se bo do konca leta uveljavila ureditev ovrednotenja pripravljenosti na drugem kraju skladno z zakonskimi določbami, in sicer v višini 50 odstotkov urne postavke osnovne plače javnega uslužbenca.

Vlada soglaša tudi s spremembo sistemizacije delovnih mest v policiji. Predlagano bo sistemiziranje dodatnih do največ 1,5 odstotka delovnih mest od skupnega števila sistemiziranih delovnih mest v enem in/ali dveh nazivih. Spremembe naj bi bile uveljavljene najkasneje do 31. oktobra. Kot je še razvidno iz vsebine sporazuma, posamezni dogovori ne posegajo v plačni sistem ter enotno višino povračil stroškov in drugih prejemkov v zvezi z delom zaposlenih v javnem sektorju. V okviru z zakonom in s kolektivnimi pogodbami določenim obsegom pravic pa se urejajo določene pravice v zvezi s specifičnostjo dela policistov ter posledično povečanih obremenitev zaradi kadrovskega primanjkljaja v policiji in drugih že izvedenih varčevalnih ukrepov za leti 2013 in 2014.

Drugi del policistov, Policijski sindikat Slovenije (PSS), pa medtem nadaljuje z ločenimi pogajanji z ministrstvom in policijo. Kot je za STA pojasnil predsednik PSS Radivoj Uroševič, so za zdaj "v fazi preračunavanj in izračunov". Poudaril je, da je najprej treba razrešiti stavkovne zahteve, postavljene januarja letos.

Na pogajanjih v petek dopoldne bodo po Uroševičevem mnenju verjetno zbližali stališča, a ni prepričan, da bodo pogajanja tudi končali.