»Pri vseh stvareh ostajamo na nasprotnih bregovih. Iz izhodiščnih položajev se nismo niti premaknili, tako da vse ostaja odprto,« je po pogajanjih povedal predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj.

Sindikati so pri vračilu plač zagovarjali stališče, da zaposleni ne morejo nositi posledic za napake delodajalca, medtem ko je vlada vztrajala pri svojem kompromisnem predlogu, da bi morali javni uslužbenci vrniti presežek plač le za zadnjih 12 mesecev. Spomnimo, da so nekateri zavodi, med njimi RTV Slovenija in Zavod RS za zaposlovanje, že vložili več tožb za vračilo preveč izplačanih plač, dokumentacijo za vložitev tožb zoper zaposlene pa pripravljajo tudi na ljubljanskem kliničnem centru. Kot je opozorila predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije Jelka Mlakar, so medicinske sestre v nekaterih ustanovah, denimo na Onkološkem inštitutu in v ptujski bolnišnici, sredstva že vračale, zato bi bilo po njenem mnenju prav, da se dogovorijo tudi, kaj bo z dolgom, ki je bil že vrnjen, drugače bi lahko prišlo do neenake obravnave.

Sindikati so ostali neusklajeni tudi glede kvoruma za veljavnost kolektivne pogodbe za javni sektor. Manjši sindikati vztrajajo pri kvorumu na osnovi števila sindikatov, večji, kot je Štrukljev Sviz, pa na podlagi števila članov. Štrukelj je povedal, da si bodo sindikati za nadaljnje usklajevanje, ki bo potekalo mimo uradnih pogajanj z vlado, vzeli 14 dni časa.

Sprememb kolektivne pogodbe o dodatku za pripravljenost na delo zunaj kraja bivanja in povračilu potnih stroškov se pogajalcem ni uspelo dotakniti. Jim je pa zato vlada predstavila predlog uredbe o načinu priprave kadrovskih načrtov, ki naj bi opredelila metodologijo za štetje števila zaposlenih v javnem sektorju in ugotavljanje, ali je bil dosežen zastavljeni cilj zmanjšanja števila zaposlenih do enega odstotka. O omenjeni uredbi in dodatkih naj bi znova razpravljali v sredo.

Tokratna pogajanja so sicer potekala brez navzočnosti glavnega pogajalca na vladni strani, notranjega ministra Gregorja Viranta, ki je menda imel druge obveznosti.