Vlada se je seznanila z oceno neposredne škode, nastale na stvareh ob poplavah v 112 občinah na območjih gorenjske, koroške, ljubljanske, notranjske, obalne, podravske, pomurske, posavske, severnoprimorske, vzhodnoštajerske, zahodnoštajerske in zasavske regije, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje (Ukom).

Škodo je utrpelo 7892 oškodovancev. Škoda brez DDV znaša 310,9 milijona evrov, z upoštevanjem DDV pa 373,1 milijona evrov. Škoda na stvareh znaša 55 milijonov evrov, škoda v gospodarstvu je dosegla 45 milijonov evrov, škoda na državnih cestah 15,7 milijona evrov, na železnici 710.000 evrov in na vodotokih 194,5 milijona evrov (brez DDV).

Škoda po poplavah ne presega samo tistega zakonskega praga, ki nalaga pripravo programov sanacije, to je 0,3 promila načrtovanih prihodkov državnega proračuna za leto 2012, ampak tudi tistega, ki državi omogoča vložitev vloge za pridobitev sredstev iz evropskega solidarnostnega sklada, je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil Hojs.

Ministrstvo za obrambo je dokumente že predalo pristojnim ministrstvom, ki bodo pripravili programe sanacije, ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo pa je zadolženo, da v predpisanem roku, ki se izteče sredi januarja, pripravi vlogo za Evropsko komisijo, je povedal Hojs.

Vlada se je danes seznanila tudi z dokončnim poročilom o oceni neposredne škode, ki je nastala zaradi letošnje suše. "Gre za prizadetih 122 občin, nekaj več kot 17.000 oškodovancev in prizadetih približno 106.000 hektarjev površin," je pojasnil Hojs. Ta škoda je ocenjena na dobrih 56 milijonov.

Ker ta znesek presega 0,3 promila načrtovanih prihodkov državnega proračuna, je treba v skladu z zakonom o odpravi posledic naravnih nesreč pripraviti program sanacije škode. Ministrstvo za obrambo bo zadeve predalo ministrstvu za kmetijstvo in okolje, ki bo pripravilo ta program, je pojasnil Hojs.