»V obliki dopolnil smo izdelali še dodatne predloge. Upam, da bomo ta pogajanja privedli h koncu,« je dejal minister.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj pravi, da so v konfederaciji pripravili svoj predlog, za katerega upajo, da bo sprejet. »Po predlogu vlade se pokojninska doba, potrebna za upokojitev, podaljšuje vsem, pokojnine pa se hkrati v prehodnem obdobju do leta 2020 znižujejo. Konfederacija na to ne more pristati,« je poudaril.

Delodajalska stran še vedno pogreša nekatere rešitve, tako med drugim glede registra zdravju škodljivih delovnih mest. »Glede poklicnega zavarovanja se nismo mogli dogovoriti, zato smo v Gospodarski zbornici Slovenije razočarani,« je dejala Tatjana Čerin.

Po njenih besedah pa je dogovorjeno, da bi po prehodnih določbah v šestih mesecih pripravili merila in kriterije za ustrezno uredbo, zatem pa bi register delovnih mest, za katere je obvezno dodatno pokojninsko zavarovanje, prečistili.

Pogajanja o pokojninski reformi so se začela 19. septembra, prvo obravnavo v DZ pa je reforma prestala minuli teden.

Pogajanja po oceni sindikalistov pod pritiskom

Pogajanja o pokojninski reformi so danes potekala pod pritiskom že sklicane izredne seje državnega zbora naslednji teden, na kateri naj bi obravnavali reformo. »Rokovnik državnega zbora nas potiska v kot,« so povedali v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije.

»Na sindikalni strani to razumemo kot pritisk na pogajanjih, da bi popustili in da bi pristali na rešitve, s katerimi ne bi bili zadovoljni,« je dejala izvršna sekretarka za socialo pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Lučka Böhm. Sindikati so v svojih stališčih enotni, je povedala.

»Na ta scenarij ne bomo pristajali, tako da smo danes zagrozili, kaj bomo storili, če bo zmanjkalo časa za pravi dogovor,« je pojasnila.

»Zagotovljeno nam je bilo, da bo obravnava reforme v DZ decembra, ne pa novembra, kot je danes sklenil kolegij predsednika DZ. To je bil za nas šok. Tako smo zdaj potisnjeni v kot,« je poudarila.

»Gre za zadnjo ponudbo, za minimum, ki ga naši člani pričakujejo«

Sindikalna stran je danes vladni strani posredovala svoj predlog glede odmere pokojnin, usklajevanja, prehodnih obdobij in poklicnega zavarovanja. »Gre za zadnjo ponudbo, za minimum, ki ga naši člani pričakujejo,« je dejala Böhmova.

Če se bo obravnava reforme na matičnem odboru DZ v torek začela brez podpisanega dogovora in vložitve dopolnil k reformi, ki bi povzemala dogovor, so "odprti vsi scenariji", je dejala.

Po današnji odločitvi kolegija predsednika DZ bodo reformo obravnavali na izredni seji, ki bo prihodnji teden, 29. in 30. novembra.