Po mnenju predsednika republike so demonstracije, ki so danes potekale v Ljubljani, pravi način boja proti krizi. "Protesti so bili državotvorno dejanje, saj gre za obrambo socialne in pravne države," je v izjavi novinarjem dejal Türk.

Po njegovem mnenju pa gre tudi za del širšega evropskega protesta proti politiki zategovanja pasu, ki je "šla predaleč, globoko zarezala v porabo na nekaterih občutljivih področjih in ki je še posebej prizadela vse tiste, ki imajo nizke dohodke".

Kot je dejal predsednik, je treba razumeti, da je bila danes resno izražena zaskrbljenost, ki je "še posebej resna zato, ker nimamo nobenih znakov gospodarske rasti". Po njegovih ocenah bi bilo dobro, da vlada razume, da ne gre za destruktivno ravnanje, temveč za resno opozorilo.

Kot alternativo tem varčevalnim ukrepom Türk predlaga tisto, kar smo po njegovih besedah slišali tudi od Mednarodnega denarnega sklada, "samo v Evropi to spoznanje še ni v celoti sprejeto - večja postopnost, več sistematičnosti in več pameti pri teh stvareh".

Ta in tudi ne prejšnji dve vladi se po njegovem mnenju reševanja krize niso lotile z dovolj pameti. Sam pa pravi, da je v svojem mandatu za reševanje krize naredil vse, kar je bilo v njegovi moči. "Res pa je, da smo imeli v tem času tri vlade in za nobeno ne bi mogel reči, da je bila posebno uspešna," ugotavlja Türk.

Sicer pa se je treba po njegovem mnenju ob današnjih protestih zamisliti o razpoloženju ljudi. Spomnil je, kako je nekdanji ameriški predsednik Franklin D. Roosevelt nekoč, ko je reševal krizo, k sebi poklical sindikate, se z njimi pogovoril glede ukrepov in jih pozval, naj gredo med ljudi, protestirajo in ga prisilijo k temu, "da bomo naredili to, kar smo se dogovorili".

Vizjak: Demonstracije so opozorilo, pot k rešitvi je pogovor

Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak je ob koncu demonstracij proti vladnim varčevalnim ukrepom v središču Ljubljane dejal, da demonstracije jemljejo kot opozorilo, kot stališča zlasti sindikatov v zvezi z dogajanjem v Sloveniji in drugje. A demonstracije niso pot k rešitvi, pot k rešitvi sta pogovor in dogovor, pravi.

Vizjak je v izjavi dejal, da je jutri nov dan in da je treba nadaljevati z reševanjem problemov v državi, demonstracije pa za to niso dovolj.

"Ne glede na te demonstracije prisegam na socialni dialog," je poudaril Vizjak. Zatrdil je, da bo glede ključnih dveh reform, ki sta v teku, pokojninske reforme in reforme trga dela, dialog še naprej vodil "v maksimalni možni meri iskanja dogovora in soglasja".

Na tudi danes izrečene očitke, da je vlada v DZ pošiljala s sindikati in civilno družbo neusklajene predloge zakonov, Vizjak odgovarja, da ne verjame, da je vlada sprejemala kakršne koli odločitve brez poskusa dogovora. "Poskus dogovora pa seveda še ni dogovor," pravi minister. Ob tem poudarja, da je vlada odgovorna za ukrepe in da ne more prevzeti odgovornosti, če so ukrepi blokirani oziroma če ni soglasja. "Če ni soglasja, je vlada seveda poklicana, to je njena naloga, da ukrepa ne glede na soglasje," pravi Vizjak.

Po njegovih besedah je sicer ključno, da se išče soglasje. Ob tem je spomnil na zakon za uravnoteženje javnih financ, ki so ga uskladili s socialnimi partnerji in na podlagi katerega so nato sprejeli tudi rebalans proračuna ter pomembno zmanjšali primanjkljaj. V proračunih za prihodnji dve leti pa se končuje z varčevanjem in se zelo jasno nakazuje tudi na nove investicije in razvojne programe, poudarja minister.

Kot pravi, je treba kombinirati politiko obvladovanja odhodkov oziroma racionalnejše obnašanje države ter politiko razvoja in investicij. Trenutno je to po njegovih besedah v Sloveniji za razliko od nekaterih drugih težav še mogoče.