Po mnenju sodišča je vlada kršila kolektivno pogodbo v delu, ki zadeva izplačilo regresa za letni dopust. Odvetnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Dino Bauk nam je povedal, da je sodba, ki jo je Sviz prejel včeraj, pravnomočna, to pa pomeni, da mora vlada po sklepu sodišča zaposlenim, ki so jim bile kršene pravice, v 30 dneh izplačati lanski regres v polni višini (692 evrov) in pripadajoče zamudne obresti.

Račun, ki ga bo morala vlada Bratuškove poravnati zaradi nepremišljenih – in nezakonitih – odločitev prejšnje vlade, pa bo najbrž še veliko višji. Omenjena sodba višjega delovnega in socialnega sodišča je namreč prva drugostopenjska razsodba, na razsodbo pa čaka še vrsta sindikatov. Kolektivne delovne spore so vložili še Sindikat vojakov Slovenije (njegov predsednik Gvido Novak se čudi temu, da višje sodišče še ni razsodilo v njihovem primeru, saj so na prvi stopnji sodbo dobili tri mesece pred Svizom), Policijski sindikat Slovenije, Sindikat policistov Slovenije, sindikat državnih organov (SDOS), sindikat delavcev v zdravstveni negi in sindikat zdravstvenega in socialnega varstva. Račun za izplačilo regresa in obresti, ki ga bodo vladi izstavili vsi tožeči, bo predvidoma znašal dobrih 52 milijonov evrov. Vladi preostane še ena možnost: na vrhovno sodišče lahko vloži revizijo, a ta ne zadrži izvršbe.

Višje delovno in socialno sodišče je ugotovilo, da je vlada z izplačilom znižanih zneskov regresa za lanski dopust kršila določbo 9. točke »Dogovora o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju za leti 2011 in 2012«. Do povračila razlike so po sodbi sodišča upravičeni vsi, ki so 4. maja lani imeli pravico do celotnega regresa za letni dopust za leto 2012. Po Zujfu so bili namreč do polnega regresa upravičeni le zaposleni do 13. plačnega razreda. Zaposleni od 14. do 19. plačnega razreda so prejeli 657 evrov, od 20. do 26 razreda 493 evrov, od 34. do 39. razreda 164 evrov, od 40. plačnega razreda navzgor pa le po 100 evrov. Sodba sodišča bo torej najbolj napolnila žepe zaposlenim v najvišjih plačnih razredih.