»Sodelavci, s katerimi smo te zakone pripravljali, so ta paket poimenovali kar Mr. Muscolo, saj je očiščenje slovenske politike prepotrebno ,« je povedal prvak Državljanske liste (DL) Gregor Virant. Na podlagi Zaresove pobude in predlogov civilnih iniciativ so pripravili dva sklopa zakonskih predlogov, po enem bi bil mogoč odpoklic župana, po drugem pa bi zaostrovali pogoje za vstop in obstanek v politiki.

Pobudo za razpis referenduma o odpoklicu župana bi morala podpreti dva odstotka volilcev, ki so glasovali v prvem krogu zadnjih županskih volitvah. Za primer smo vzeli Mestno občino Ljubljana, v kateri so lanske nadomestne volitve dale novega-starega župana Zorana Jankovića. Tedaj je glasovalo dobrih 103.000 volilnih upravičencev, pod predlog za začetek postopka za razpis referenduma bi se tako moralo podpisati okoli 2000 Ljubljančanov. Sledila bi zahteva za razpis referenduma, ki bi morala biti podprta s podporo 22.000 tisoč občanov. Če bi za odpoklic glasovala večina udeležencev referenduma, bi županu prenehal mandat in ne bi mogel kandidirati na nadomestnih volitvah.

Kot je poudaril Virant, danes pogojev za vstop osebe v politiko razen polnoletnosti praktično ni. Razlog za prenehanje mandata po sedaj veljavni ureditvi je zgolj pravnomočna obsodba na najmanj šest mesecev nepogojne zaporne kazni. Posledično se med politično elito, konkretneje 3700 funkcionarji, kolikor jih je po štetju DL danes v Sloveniji, lahko znajdejo pravnomočno obtoženi ali pravnomočno obsojeni ... Odpoklicani funkcionar tudi ne bi bili več upravičen do nadomestila. Predvideli pa so tudi dve varovalki. V primeru pravnomočne oprostilne sodbe bi bila odpoklicana oseba upravičena do odškodnine, tistemu, ki za neki položaj ne bi smel kandidirati, pa bi prepoved kandidiranja zaradi pravnomočne obtožnice prenehala po preteku treh let od njene pravnomočnosti.

Predlagane spremembe zakonov je DL v parlamentarno proceduro vložila po rednem postopku, predvidoma jih bodo poslanci prvič prerešetali že na marčevski redni seji. »Pričakujemo podporo vseh parlamentarnih strank, ker ne vidimo nobenega resnega razloga, da bi kdo takemu zakonu nasprotoval,« je dodal Virant. Ta tudi ni podal odgovora na vprašanje, komu konkretno bi mandat prenehal v primeru sprejetja zakonskih sprememb. Se je pa na to oglasil vodja stranke Zares Pavle Gantar, premierja Janeza Janše po njegovih besedah predlog ne zadeva, saj mu sodijo na podlagi obtožnega predloga in ne pravnomočne obtožnice.

V preostalih parlamentarnih strankah so bili glede morebitne podpore včeraj predstavljenemu paketu sprememb po večini zadržani.