Predsednik DZ in DL je napovedal, da bodo v stranki podprli samo tiste kandidate, ki bodo najbolj kompetentni, ne glede na koalicijske dogovore. Ne Virant ne poslanka PS Alenka Bratušek sicer o imenih nista želela govoriti.

Ko pa bodo ta imena na mizi, si Bratuškova želi, da se jih ne bi s katerekoli strani takoj skušalo diskreditirati. Ker so pogoji v zakonu kar strogi, predsednica komisije DZ za nadzor javnih financ ocenjuje, da bo že izpolnjevanje pogojev trd oreh, zato prostora za diskreditacije zaradi tega, kdo je predlagatelj, ne bi smelo biti.

Kandidati ne smejo biti strankarski funkcionarji

Kandidati so sicer po besedah Viranta in Bratuškove lahko strankarsko opredeljeni, če izpolnjujejo vse pogoje. Ne smejo pa biti strankarski funkcionarji. Virant je pojasnil, da članstvo v stranki ni tako pomembno, bistveno pa je, da gre za neodvisne osebnosti, ki bodo delovale samostojno. "Nadzorniki ne bodo smeli k nobeni politični stranki, v noben kabinet predsednika vlade ali kateri koli drug kabinet hoditi po navodila," je zatrdil.

Na sestanku so ugotovili, da so roki zelo kratki, saj morajo biti predlogi kandidatov za nadzornike znani najpozneje do 28. januarja. Po Virantovih zagotovilih bodo v okviru teh rokov storili največ, kar je mogoče, da bo kandidacijski postopek čim bolj kakovosten. Vsi prisotni so se po besedah sklicatelja strinjali, da mora iti pri nadzornikih za vrhunske strokovnjake in da bi moral biti nadzorni svet tudi komplementaren. To pomeni, da bi morali člani pokrivati različna področja, ključna za uspešno delovanje holdinga.

Rok bo treba spoštovati

Virant je omenil možnost, da bi se predlagatelji, zlasti poslanske skupine, še pred 28. januarjem neformalno usklajevali. Zaradi trenutnih napetih političnih razmer pa ne pričakuje zamika postopka. "Rok bo treba kar spoštovati," je bil jasen.

Po sestanku je beseda nanesla tudi na predlog novele zakona o Slovenskem državnem holdingu, ki ga je ta teden v parlamentarni postopek vložila PS. Ta namreč predlaga spremembo seznama predlagateljev nadzornikov holdinga, tako da bi imela opozicija več besede.

Virant je izrazil mnenje, da vprašanje strukture predlagateljev ni več tako pomembno, če bi DZ uspelo nadzornike imenovati s širšim soglasjem. "Bolj je važno, kdo so člani, kot pa struktura predlagateljev," je dejal.

Bratuškova se je strinjala, da je bistveno manj pomembno, kdo je predlagatelj, če so kandidati vrhunsko usposobljeni. Ker gre za upravljanje vsega premoženja, ki je v državi še ostalo, si v PS zelo želijo, da bi pri tem vprašanju znali prestopiti ločnice in se ukvarjati s strokovnostjo, ne pa s strankarsko pripadnostjo.

Predlog novele PS v DZ februarja ali marca

Glede predloga novele PS je Virant sicer pojasnil, da gre ta v redni postopek in bo na seji DZ verjetno februarja ali marca. Po njegovem mnenju obstajajo velike možnosti, da bo za velik del te novele med poslanci moč zbrati večinsko podporo. Predlog novele vsebuje še določila o tem, da bi holding nadziralo računsko sodišče in da bi bil zavezan zagotavljanju dostopa do informacij javnega značaja.

Sestanka pri Virantu so se poleg Viranta in Bratuškove udeležili še finančni minister Janez Šušteršič, Janez Posedi v imenu Ekonomsko-socialnega sveta, vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer in poslanka Maša Kociper, vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin, Jakob Presečnik iz SLS, Ivan Hršak iz DeSUS in generalna sekretarka Združenja nadzornikov Slovenije Irena Prijović. Odsotni pa so bili predstavniki SDS in SD, prav tako pa z izjemo Viranta ni bilo na sestanku nobenega od predsednikov strank.

Virant je odsotnost SDS in SD obžaloval in povedal, da zelo težko razume, kako bi lahko kdo bil proti preseganju strankarskih ločnic in iskanju širokega soglasja pri imenovanju nadzornikov v tako pomembno ustanovo. "Ne izbiramo sveta krajevne skupnosti, ampak nadzorni svet ustanove, ki bo bdela nad 10 milijardami evrov državnega premoženja. To se ne da narediti na horuk, to se ne sme narediti nestrokovno in to se ne sme narediti stihijsko," je sklenil.