Po Kraljičevih pojasnilih zakon o Slovenskem državnem holdingu predvideva, da bo nadzorni svet imenovala politika oz. vlada. Po njegovem mnenju bi moral nadzornike holdinga imenovati DZ, ti nadzorniki pa bi morali razumeti, kaj pomeni vodenje tako velikega kompleksa različnih podjetij iz različnih branž.

Takšnega konglomerata Slovenija doslej ni imela, je dejal Kraljič, ki v Sloveniji ne vidi ljudi, ki bi ga bili sposobni voditi. Takšen konglomerat namreč rabi več vrst strokovnjakov, ki razumejo posamezne branže in so sposobni svoja stališča zastopati v nadzornem svetu holdinga.

"Morda bi morali povabiti tudi tuje strokovnjake, da bi prinesli določene izkušnje," je dejal Kraljič, ki je svetuje tudi nemški vladi.

Politika naj se ne vmešava v holding

Od politike pričakuje, da se ne vmešava v vodenje holdinga, katerega cilj mora biti dvig vrednosti podjetij, ki so v njem. Če to ne bo cilj, tako Kraljič, potem je holding zgrešena zadeva.

"Če mislimo holding organizirati zato, da bi prodajali posamezna podjetja, je potem to škodljivo za Slovenijo. V Sloveniji ne vidim nikogar, ki bi bil sposoben voditi 10-milijardni konglomerat," pravi Kraljič.

Zanj je tudi pomembna definicija kriterijev klasifikacije o tem, katero podjetje je strateško in katero ne. Po njegovem mnenju je učinkovitost upravljanja holdinga možno zagotoviti le, če se vlada oz. politika ne bo vmešavala v vodenje.

Razlika med lastnino in vodenjem

Kot je ocenil Kraljič, doslej noben politik in nobena vlada niso razumeli, kaj je razlika med lastnino in vodenjem. "Oni to mešajo in vedno postavljajo svoje ljudje. Naši politiki se igrajo košarko, vsak novi trener postavi novo peterko, samo mi nimamo toliko peterk, da bi jih kar naprej menjavali," je dodal.

Kraljič ne ve, kakšen je koncept holdinga. Ko je spraševal odgovorne osebe, so mu rekli, da bo to delniška družba, je pojasnil in dodal, da mu nihče ni znal odgovoriti, koliko delnic bo imel holding in ali bo kotiral na borzi. Tuji investitorji bodo prišli v holding, če bodo verjeli, da bo neodvisno voden, je ocenil.

Po njegovi oceni Slovenija ni konkurenčna država, saj nobena vlada doslej ni za to poskrbela. Kot je pojasnil, smo po konkurenčnosti na svetovni lestvici padli na 55. mesto, a o tem nihče ne govori. Po njegovem mnenju potrebujemo mentaliteto Tine Maze, ki joka, ko je druga, namesto, da bi bila prva.

Mercator bi združil z Agrokorjem

Glede vnovične prodaje Mercatorja je dejal, da bi najraje Mercator združil z Agrokorjem in še nekaterimi srbskimi družbami, saj bi bila tako zagotovljena njihova konkurenčnost. Po njegovih besedah nihče v Sloveniji ne ve, kaj se sploh prodaja, država pa se ne obnaša kot dober gospodar.

Kraljič je izrazil bojazen, da se bo število delovnih mest v slovenski industriji v naslednjih 10 letih prepolovilo, trenutno pa industrija zagotavlja 35 odstotkov vseh delovnih mest. Dejal je, da se mora država zamisliti tudi na več kot 120.000 brezposelnih.

"Ljudje so izgubili zaupanje, moramo odgovoriti na vprašanje, zakaj so ljudje šli na cesto in kako jih spraviti na delovna mesta. Ne moremo jim reči zombiji, to je žaljivo," je poudaril.

V razvoj bi vlagal 4 odstotke BDP

Zanj je konkurenčnost kompleksna zadeva, ki obsega šest nivojev. V razvoj bi po Kraljičevem mnenju morali vlagati vsaj štiri odstotke bruto domačega proizvoda, trenutno vlagamo okrog dva odstotka in ta denar je "razprčkan." Po njegovi oceni bi deficit morali zmanjšati na dva odstotka, odpraviti je treba tudi deficit pri zaposlovanju in ustvariti 60.000 novih delovnih mest.

"Slovenija je razcepljena, razcepili pa so jo politiki. Država ne raste, ker ni dovolj konkurenčna. Ne vlagamo dovolj v razvoj, popraviti moramo tudi pravosodni sistem, povečati učinkovitost vlade, ki je slabo ocenjena, ustvariti podjetniško okolje in urediti finance. Slovenija ima vse potenciale, da postane konkurenčna država, a je treba nehati govoriti in začeti delati," je dejal.

Glede ugotovitev protikorupcijske komisije, da sta predsednika SDS Janez Janša in Pozitivne Slovenije Zoran Janković kršila protikorupcijsko zakonodajo, pa je Kraljič poudaril, da gre za dva vodilna politika in če je res, da sta ravnala koruptivno, potem je to konec Slovenije.

Virant za četrtek napoveduje sestanek o holdingu

Predsednik DZ Gregor Virant bo za četrtek sklical sestanek vseh formalnih predlagateljev nadzornikov za Slovenski državni holding. "Ideja je v tem, da se potrudimo, da pri izbiri nadzornikov presežemo strankarske okvire in postavimo ljudi, ki ne bodo delali po diktatu strank, ampak strokovno in tako kot je prav," je danes dejal Virant.

Kot je ob robu današnje novinarske konference v DZ pojasnil Virant, bo na sestanek povabil tudi Združenje nadzornikov Slovenije, ker želi, da se ti postopki speljejo strokovno. Virant pričakuje, da se bodo predlagatelji odzvali.

Virant je predlagatelje članov nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga že v petek pozval k preseganju strankarskih okvirov pri tej kadrovski odločitvi. Precej predlagateljev se je na poziv odzvalo pozitivno, določene zadržke imajo le v SDS.

Predlagateljem članov nadzornega sveta holdinga - poslanskim skupinam, predsedniku vlade, Ekonomsko-socialnemu svetu in komisiji DZ za nadzor javnih financ - je sicer že v četrtek poslal pismo s pozivom k preseganju strankarskih okvirov pri tej kadrovski odločitvi.

Kot pravi Virant, gre za imenovanje nadzornega sveta institucije, ki bo upravljala z 10 milijard evrov vrednim državnim premoženjem, zato je v nadzorni organ treba imenovati vrhunske strokovnjake, neodvisne upravljalce državnega premoženja, ki bodo sestavljali komplementaren tim.